BGK może do końca '11 przewalutować na FX środki walutowe o znacznej wartości - Radziwiłł (wywiad)

09.12. Warszawa (PAP) - Bank Gospodarstwa Krajowego do końca 2011 roku może przewalutować na rynku środki o znacznej wartości, a w 2012 roku będzie dysponował środkami do...

09.12. Warszawa (PAP) - Bank Gospodarstwa Krajowego do końca 2011 roku może przewalutować na rynku środki o znacznej wartości, a w 2012 roku będzie dysponował środkami do potencjalnej wymiany na FX o wartości 16-17 mld euro - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że BGK może się zawsze pojawić na rynku długu, jeśli będzie widać oznaki spekulacji.

"Głębia problemów, które są w strefie euro skutkuje na kursy walutowe na całym świecie. Oczywiście ma to też wpływ na poziom wyceny złotego. Prezes NBP Marek Belka słusznie powiedział, że sam fakt obecności czy też potencjalnej obecności NBP przy w miarę stałej obecności na rynku walutowym BGK, powoduje, że zmienność kursu złotego niesłychanie się ustabilizowała jak na aktualne warunki rynkowe" - powiedział PAP Radziwiłł.

"Prawdopodobnie będziemy musieli przez BGK przewalutować jeszcze w tym roku środki o znacznej wartości, to jest związane z płatnościami unijnymi" - dodał.

Radziwiłł poinformował również, że obecny kurs nie rodzi napięć dla finansów publicznych.

"Obecny kurs złotego nie rodzi napięć dla finansów publicznych i obsługi długu" - podkreślił.

W ocenie wiceministra finansów NBP wydaje się być zadowolony z wpływu na stawkę POLONIA wymiany środków z UE bezpośrednio na rynku.

"Nie mamy więc powodu, aby w przyszłym roku to zmieniać. W przyszłym roku to będą środki rzędu 16-17 mld euro" - dodał.

BGK MOŻE INTERWENIOWAĆ NA RYNKU DŁUGU

BGK może interweniować na rynku długu, jeśli pojawią się oznaki spekulacji na polskich papierach.

"BGK zawsze może pojawić się na rynku długu w momentach, kiedy zobaczymy oznaki zwiększonej spekulacji na polskich obligacjach" - podkreśla Radziwiłł.

"Jesteśmy przygotowani na działania niestandardowe. Sytuacja rynkowa na świecie też jest daleka od normalności" - dodaje.

Dodał, że projekt ustawy budżetowej na 2012 rok nie przewiduje obniżenia kapitałów BGK.

Na 2011 rok taka wypłata była zaplanowana na poziomie ok. 4,9 mld złotych, w przypadku gdy BGK sprzeda posiadany pakiet akcji PKO BP. Jednak ze względu na sytuację rynkową sprzedaż akcji została przesunięta na pierwszą połowę 2012 roku.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
obligacjefinansewaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)