Brak nowych zasad wypłat emerytur z OFE

Od 2009 roku mają być wypłacane emerytury ze
środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych; nie
wiadomo jednak jakie mają być zasady wypłaty tych świadczeń i kto
ma je wypłacać. W piątek dyskutowali o tym uczestnicy konferencji
"Wypłata świadczeń z systemu emerytalnego. Czas na decyzje".

Konferencję zorganizowała w piątek w Warszawie Gdańska Akademia Bankowa, a wzięli w niej udział m.in. prezesi towarzystw emerytalnych, eksperci oraz przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z reformą emerytalną z 1999 roku, nowa emerytura ma pochodzić z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar), ze środków zarządzanych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (II filar) oraz z dobrowolnych form oszczędzania. Pierwszymi świadczeniobiorcami w latach 2009-2013 będą kobiety; kilka tysięcy osób rocznie.

Jak przypomniała prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka-Banaszak, tylko część kobiet, które przejdą na emeryturę w latach 2009-2013 wybrała otwarte towarzystwa emerytalne (inne zdecydowały się na tzw. emeryturę mieszaną - wyliczaną częściowo według starych zasad i częściowo według nowych).

Obecnie 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywanych jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a 7,3 proc. do otwartego Funduszu Emerytalnego. Nie wiadomo jeszcze kto będzie zajmował się wyliczaniem świadczenia emerytalnego i jego wypłatą. W ministerstwie pracy i polityki społecznej prowadzone są konsultacje nad stworzeniem takiego systemu - poinformowała dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i prognoz Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Przedłożony w 1998 roku projekt zakładał powierzenie wypłat emerytur zakładom emerytalnym. Wówczas podkreślano jednak - jak powiedziała Kamila Bielawska z Gdańskiej Akademii Bankowej - że stworzenie takich zakładów jest zbyt kosztowne.

Zdaniem zastępcy przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Pawła Pelca, rolę zakładów emerytalnych mogłyby przejąć zakłady ubezpieczeń na życie. W ocenie Pelca w momencie przejścia na emeryturę Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby informować emeryta o wysokości zgromadzonego kapitału i o tym, jaką emeryturę mógłby za to uzyskać w konkretnym zakładzie. Wówczas sam emeryt mógłby dokonać wyboru. (it)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)