Trwa ładowanie...

Cesária Évora bohaterką Google Doodle. Kim była i czym zasłynęła "Bosonoga diva"?

Cesária Évora była światowej sławy wokalistką z Republiki Zielonego Przylądka. Dziś najpopularniejsza przeglądarka na świecie "świętuję" jej 78. rocznicę urodzin. Czym zasłynęła kobieta nazywana "Bosonoga diva"?

Cesária Évora bohaterką Google Doodle. Kim była i czym zasłynęła "Bosonoga diva"? Źródło: PAP
d17awy1
d17awy1

Cesária Évora w Google Doodle. 78. rocznica urodzin wokalistki

Cesária Joana Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 r. w Mindelo, portowym mieście w Republice Zielonego Przylądka (drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w kraju). Kobieta zasłynęła jako wokalistka wykonująca mornę.

Morna to gatunek muzyki oraz styl tańca wywodzący się z Wysp Zielonego Przylądka. Uważany jest za najbardziej charakterystyczny dla tego wyspiarskiego państwa na Oceanie Atlantyckim. Morna grana jest w tempie wolnym.

Typowe instrumentarium dla tego gatunku to gitara, lokalnie nazywana violão oraz niekiedy skrzypce. Charakterystyczna dla tego gatunku jest melancholijna, nostalgiczna linia melodyczna.

Zobacz: Pojawiła się 4 lata temu. Dzisiaj wprawia naukowców w zdumienie

Cesária Évora, czyli "Bosonoga diva"

Cesária Évora nazywana była często "Bosonogą divą" ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia.

d17awy1

Wokalistka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka wydała kilkanaście albumów, m.in. "Cesária" (1995) i "Cabo Verde" (1997), obydwa nominowane do nagrody Grammy. Dzięki nim również Cesária Évora uznana została za muzyczne odkrycie lat dziewięćdziesiątych.

Cesária Évora brała aktywny udział w muzycznych przedsięwzięciach, mających zwrócić uwagę świata na problemy m.in. Afryki. Wzięła udział w nagraniach takich płyt jak "Crianças di terra", promującą budowę wiosek dziecięcych, "Drop The Debt", w apelu o anulowanie długów najuboższych krajów świata oraz "Gaïa", promującą ochronę środowiska naturalnego.

W marcu 2003 roku Cesária Évora jako pierwsza piosenkarka została ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"Bosonoga diva" śpiewała wyłącznie po kreolsku, w dialekcie z São Vicente lub po portugalsku, z wyjątkiem "Besame mucho" (na potrzeby filmu).

d17awy1

W 2010 r. Cesária Évora zorganizowała serię koncertów, z których ostatni odbył się 8 maja. Dwa dni później, po zawale serca przeszła operację w Paryżu. Pod koniec września 2011 roku ogłosiła zakończenie swojej kariery z powodu złego stanu zdrowia.

Cesária Évora zmarła 17 grudnia 2011 r z powodu niewydolności oddechowej i nadciśnienia tętniczego. Na cześć "Bosonogiej divy" nazwano m.in. lotnisko na jej rodzinnej wyspie São Vicente.

Cesária Évora bohaterką Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 27 sierpnia 2019 r. pojawiła się w niej Cesária Évora, by upamiętnić 78. rocznicę jej urodzin.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń oraz osiągnięć znanych naukowców, pionierów oraz artystów.

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17awy1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17awy1