Co dalej z pomostówkami?
Resort pracy i polityki społecznej w
przyszłym tygodniu ma podjąć decyzję ws. emerytur pomostowych -
dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do resortu.
Z końcem tego roku wygasają obecne przepisy o wcześniejszych emeryturach. Miała je zastąpić od stycznia 2008 r. rządowa ustawa o emeryturach pomostowych, jednak musiałaby zostać uchwalona do końca tego roku.
Tymczasem w środę marszałek Sejmu Ludwik Dorn zdecydował, że posłowie nie będą zajmować się ustawą o pomostówkach, ponieważ budzi ona kontrowersje.
Według prezesa ZUS Pawła Wypycha obecne przepisy o wcześniejszych emeryturach, które wygasają z końcem tego roku, prawdopodobnie zostaną przedłużone o rok, ponieważ nie uda się uchwalić do końca roku nowych przepisów o emeryturach pomostowych.
Jak podkreślił Wypych w czwartek w rozmowie z PAP, istnieją trzy możliwości dotyczące emerytur pomostowych.
_ "Cudem" może jeszcze udać się uchwalić nowe przepisy o pomostówkach przed końcem roku _ - powiedział.
Druga z możliwości - najbardziej prawdopodobna według Wypycha - zakłada wydłużenie obowiązywania obecnych przepisów o rok.
Zaś trzecia - najmniej realna według prezesa ZUS, to niewprowadzanie żadnego rozwiązania, co oznaczałoby wygaśnięcie przepisów z końcem roku i odebranie przywilejów przechodzenia na wcześniejsze emerytury wszystkim grupom zawodowym.
Według przygotowanego przez rząd projektu o emeryturach pomostowych, będzie nimi objętych ok. 320 tys. osób (obecnie z prawa do wcześniejszych emerytur korzysta 1,2 mln osób). Pełna lista grup zawodowych, których ustawa dotyczy, ma się znaleźć w rozporządzeniu rządu do tej ustawy. Do tej pory nie przedstawiono jednak projektu tej listy.
Zgodnie z projektem, emerytury pomostowe będą przysługiwały osobom ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. i wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, które jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni 25 lat.
Emerytura pomostowa będzie wypłacana w okresie do osiągnięcia wieku emerytalnego i stanowić będzie nie mniej niż 90 proc. emerytury najniższej określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.
Emerytury pomostowe finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Fundusz będzie uzyskiwał dochody ze składek opłacanych przez pracodawców zatrudniających do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Koszt tego rozwiązania dla budżetu szacowany jest na 22 mld zł w ciągu najbliższych 25 lat.
Obecnie na wcześniejszą emeryturę mogą przejść bez względu na warunki pracy osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, którzy spełniają podstawowe kryteria wieku i stażu. Kobiety, które ukończyły 55 lat i mają co najmniej 30 lat stażu pracy lub ukończone 55 lat i 20 lat pracy oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Mężczyźni, którzy skończyli 60 lat i mają 25 lat stażu pracy, ale tylko wtedy, gdy orzeczono u nich całkowitą niezdolność do pracy.
Natomiast na wcześniejszą emeryturę z powodu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą przejść urodzeni między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., o ile do końca 2007 r. uzyskają wszystkie wymagane uprawnienia (wiek, staż pracy, staż w warunkach szczególnych).