CU: w funduszach emerytalnych widać emigrację zarobkową

W składkach wpływających do otwartych
funduszy emerytalnych (OFE) widać z jednej strony emigrację
zarobkową, a z drugiej - stabilność zatrudnienia osób powyżej 30.
roku życia - wynika z przedstawionej analizy Commercial
Union Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego (CU PTE).

W składkach wpływających do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
widać z jednej strony emigrację zarobkową, a z drugiej - stabilność zatrudnienia osób powyżej 30. roku życia - wynika z przedstawionej analizy Commercial Union Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego (CU PTE).

Commercial Union PTE przeanalizowało bazę danych nt. 2,7 mln klientów Commercial Union OFE. W opinii ekspertów CU PTE, regularne wpływy składek na rachunki klientów powyżej 30. roku życia pozwalają postawić tezę o wysokiej stabilności zatrudnienia tej grupy wiekowej.

Jednocześnie w każdej grupie klientów, a w szczególności w grupie osób do 35. roku życia, można zaobserwować wyraźny wzrost liczby klientów, na których rachunki od pewnego momentu przestają wpływać składki. Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa Commercial Union PTE Piotra Szczepiórkowskiego, odzwierciedla to emigrację zarobkową.

_ Obserwujemy rosnące zjawisko zaprzestania wpływu składek ZUS w grupie osób, które po roku 2004 otrzymywały składki nieregularnie _ - powiedział.

Zdaniem CU PTE, z drugiej strony dane o wpływających składkach i umowach podpisywanych z OFE po raz pierwszy przez klientów wskazują raczej na spadek bezrobocia i powstawanie nowych miejsc pracy w Polsce.

Według oceny CU OFE, w grupie wiekowej 25-37 lat podpisane umowy z OFE ma od 81 do 89 proc. Polaków.

W Polsce działa 15 OFE. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec sierpnia br. było w nich ponad 13 mln osób. Największe pod względem liczby członków OFE to Commercial Union OFE (2,7 mln), ING Nationale-Nederlanden OFE (2,6 mln osób), PZU OFE (1,9 mln osób) i AIG OFE (ponad 1 mln).

Aktywa netto na koniec sierpnia wszystkich działających w Polsce OFE wynosiły 136,3 mld zł. Pod względem wielkości aktywów największe OFE to: CU OFE (36,3 mld zł), ING Nationale-Nederlanden OFE (prawie 32 mld zł), PZU OFE (18,7 mld zł) i AIG OFE (ponad 11,3 mld zł).

W polskim systemie emerytalnym, w jego obowiązkowej części, 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (zarządzany przez ZUS), a 7,3 proc. do wybranego OFE. Pierwsze wypłaty emerytur z nowego systemu zaczną się w 2009 r. Nie ma jeszcze aktu prawnego określające zasady tych wypłat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)