Czy płacić podatek od odszkodowania?
Odszkodowanie za wypadek w pracy nie powinno być opodatkowane. Po takich wyrokach sądów fiskus zmienił zdanie i nie domaga się już zapłacenia podatku od tego świadczenia. Wątpliwości jednak pozostały, a te najłatwiej może rozwiać minister finansów.
16.12.2013 06:07
"Dziennik Gazeta Prawna" porusza ważny problem interpretacji podatkowej, według której odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia powinno być traktowane jako dochód. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której pracodawca pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji w związku z wypadkiem przy pracy. Problemem jest sama wykładnia pojęcia odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw. Organy podatkowe twierdzą, że odszkodowania wypłacane na podstawie kodeksu cywilnego nie kwalifikują się do zwolnienia z uwagi na zbyt ogólnie sformułowane prawo poszkodowanego do żądania odszkodowania.
Tymczasem sądy stają po stronie poszkodowanych, efektem czego urzędy skarbowe zmieniły wykładnie tych przepisów na korzyść poszkodowanych. Jednak jak twierdzą prawnicy, należałoby doprecyzować warunki zwolnienia z podatku. Wystarczyłaby wiążąca interpretacja przygotowana przez prawników ministerstwa finansów.