Trwa ładowanie...

Dlaczego nauczyciele zostają bez prawa do wcześniejszych emerytur

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń Domińczak powiedziała w Sejmie, że rząd chce, by o przechodzeniu na emerytury pomostowe decydowało jedynie kryterium medyczne.

Dlaczego nauczyciele zostają bez prawa do wcześniejszych emeryturŹródło: WP.PL
d4cka38
d4cka38

Posłowie na wniosek PiS wysłuchali informacji rządu na temat stanu prac nad zakończeniem reformy emerytalnej.

Wiceminister Chłoń Domińczak przyznała, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych jest dopiero na etapie konsultacji społecznych. Na proponowanej przez ekspertów medycyny pracy liście uprawnionych do takich emerytur znaleźli się pracujący w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Nie ma tam nauczycieli. Agnieszka Chłoń Domińczak podkreśliła, że nauczyciele nie są grupą, która w czasie pracy doznaje uszczerbku na zdrowiu. Przytoczyła badania, z których wynika, że długość życia nauczycieli jest znacznie wyższa niż pozostałych grup zawodowych. Przyznała, że trudno jest wykonywać ten zawód bardzo długo, może nastąpić zjawisko wypalenia zawodowego. Jest jednak możliwość przekwalifikowania. Według minister nauczyciele mogą być na przykład zasobem kadr dla rozwijania systemu kształcenia dorosłych.

d4cka38

W konsultacjach społecznych znajduje się też projekt ustawy o wypłacie emerytur z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd proponuje, by kobiety przechodzące na emeryturę przed ukończeniem 65. roku życia otrzymywały za pieniądze z OFE tak zwaną emeryturę okresową. Przyjęcie takiego rozwiązania spowodowane jest faktem, że do przyszłego roku nie będzie jeszcze zakładów emerytalnych wypłacających emerytury z drugiego filara. Odpowiadając na pytanie, dlaczego rząd wycofał się z emerytury małżeńskiej, wiceminister Chłoń Domińczak zaznaczyła, że kwestia ryzyka utraty żywiciela w przypadku wdów czy wdowców jest uregulowana poprzez składkę rentową i system rent rodzinnych. Minister wyjaśniła, że rząd chce zapewnić pełne bezpieczeństwo wdów i wdowców w systemie renty rodzinnej, która będzie w całości wypłacana ze składki rentowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych tak, jak to jest do tej pory. Minister Chłoń Domińczak zaznaczyła, że w ten sposób rząd nie oszczędza na systemie rentowym, ale też nie naraża go na dodatkowe
wydatki. Minister dodała, że takie rozwiązanie oznacza też wyższe świadczenia zarówno w momencie, kiedy osoby, które pobierają emerytury, żyją, jak i po śmierci współmałżonka.

d4cka38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cka38