Trwa ładowanie...
d1o9rl2

DM PKO BP pozytywnie nastawiony do Aliora, Banku Millennium i ING BSK

Warszawa, 23.12.2016 (ISBnews) - Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP uważają, że perspektywy dla sektora bankowego są pozytywne, głównie ze względu na rosnącą marżę odsetkową w średnim terminie, która będzie motorem wzrostu wyników banków w kolejnych kwartałach. Analitycy są pozytywnie nastawieni do Alior Banku, ING Banku Śląskiego i Banku Millennium, a negatywnie - do BZ WBK i mBanku, zaś neutralnie - do Banku Handlowego i Pekao, wynika z raportu datowanego na 16 grudnia. 

Share
d1o9rl2

"Zaczynamy z optymizmem oceniać perspektywy dla polskich banków. W średnim terminie marże odsetkowe banków powinny się poprawiać (repricing depozytów, wystromienie krzywej dochodowości, podwyżki stóp na horyzoncie), co będzie motorem poprawy wyników" - czytamy w raporcie.

Analitycy wskazali, że głównym źródłem poprawy wyników odsetkowych banków w 2016 roku było znaczące obniżenie kosztu finansowania. Rosnące marże będą motorem poprawy wyników w najbliższych latach.

"O ile potencjał do dalszej redukcji oprocentowania depozytów wydaje się być ograniczony, to źródła dalszej poprawy marż odsetkowych upatrujemy po stronie aktywów, dzięki wystromieniu się krzywej dochodowości. Pierwszych podwyżek stóp spodziewamy się w 2018, co powinno wspierać marże także w średnim terminie" - czytamy dalej.

d1o9rl2

Według DM PKO BP, jedno z największych ryzyk dla sektora, jakim byłoby przymusowe przewalutowanie hipotek walutowych, nie zmaterializuje się. W scenariuszu bazowym zakładają oni, że banki poniosą 4 mld zł kosztów z tytułu refundacji spreadów oraz że zostanie podniesiona waga ryzyka do 120% ze 100%.

Analitycy podkreślili, że obecne wyceny banków kształtują się blisko historycznych poziomów (13-14x oczyszczone zyski), co - mając na uwadze moment cyklu polityki monetarnej (pierwsze podwyżki stóp na horyzoncie) - można uznać za atrakcyjny punkt wejścia.

"W ramach sektora jesteśmy pozytywnie nastawieni wobec: 1) Alior Banku - z uwagi na atrakcyjną wycenę oraz niższe koszty integracji, 2) ING - ze względu na bardzo mocną poprawę marży oraz ponadprzeciętny wzrost, 3) Millennium - atrakcyjną wycenę w bazowym scenariuszu 'frankowym'. Z drugiej strony, jesteśmy negatywni wobec: 1) BZWBK - jeden z najdroższych banków, 2) mBank - relatywnie drogi, biorąc pod uwagę ekspozycję na hipoteki walutowe. Jesteśmy neutralni wobec Handlowego i Pekao" - czytamy także w raporcie.

DM PKO BP podniósł rekomendację dla Alior Banku do "kupuj" z "trzymaj" oraz cenę docelową do 59 zł za akcję z 57 zł. Dla ING Banku Śląskiego rekomendacja została podniesiona do "kupuj" z "trzymaj", a cena docelowa - do 176 zł z 129 zł. Dla Banku Millennium rekomendacja 'kupuj' została potrzymana, zaś cena docelowa akcji podwyższona do 6 zł z 5,3 zł.

d1o9rl2

Rekomendacja dla BZ WBK została utrzymana na poziomie "sprzedaj", zaś cena docelowa wzrosła do 312 zł z 264 zł. Z kolei dla mBanku rekomendacja została obniżona do "sprzedaj" z "trzymaj", zaś wycena została obniżona do 306 zł z 314 zł.

Analitycy podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla Banku Handlowego i nieznacznie podnieśli cenę docelową akcji do 74 zł z 73 zł. Podtrzymali także rekomendację dla Pekao na poziomie "trzymaj" i obniżyli wycenę do 127 zł ze 132 zł.

(ISBnews)

d1o9rl2

Podziel się opinią

Share
d1o9rl2
d1o9rl2