Dni wolne od pracy w 2020 r. Sprawdź, kiedy wziąć urlop, żeby mieć długi weekend
W 2020 r. możemy liczyć maksymalnie na 137 dni wolnego. To o 3 dni mniej niż w 2019 r. Do tego aż 6 z 13 dni ustawowo wolnych od pracy wypada w sobotę lub niedzielę. Ten rok niestety nie będzie sprzyjał długim weekendom.
2019 r. był dla nas łaskawy, jeżeli chodzi o dni wolne od pracy. Kalendarz układał się bardzo korzystnie, było aż 7 długich weekendów i prawie 30 dni bez pracy, jeżeli ktoś sprytnie zaplanował urlop. 2020 r. nie będzie sprzyjał tak długiemu odpoczynkowi, bo aż 6 dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 r.:
• Nowy Rok (1 stycznia) - środa
• Święto Trzech Króli (6 stycznia) - poniedziałek
• Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) - niedziela
• Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) - poniedziałek
• Święto Pracy (1 maja) - piątek
• Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - niedziela
• Zesłanie Ducha Świętego (31 maja) - niedziela
• Boże Ciało (11 czerwca) - czwartek
• Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - sobota
• Wszystkich Świętych (1 listopada) - niedziela
• Święto Niepodległości (11 listopada) - środa
• Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) - piątek i sobota
W 2020 r. 104 dni to weekendy. Razem z dniami świątecznymi na starcie mamy 111 dni odpoczynku. Do tego oczywiście dochodzi 20 lub 26 dni urlopu, dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. W sumie mogą one cieszyć się 137 dniami laby. Wolne stanowi 37 proc. dni w skali całego 2020 r.
Oglądaj także: Kupiliśmy 40 kuponów do zdrapywania. Ile wygraliśmy i czy się opłacało?
Już na początku 2020 r. będziemy mogli skorzystać z dłuższej przerwy od pracy. Nowy Rok, czyli 1 stycznia, wypada w środę, a Święto Trzech Króli (6 stycznia) w poniedziałek. Jeżeli weźmiemy 2 dni urlopu, czyli 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek), to będziemy mogli cieszyć się 6-dniowym odpoczynkiem. Powinniśmy być zadowoleni z takiej możliwości, bo reszta 2020 r. nie zapowiada się zbyt optymistycznie, jeżeli chodzi o wolne.
Kolejna szansa na dłuższą przerwę od pracy pojawi się dopiero w kwietniu, podczas Świąt Wielkanocnych. W tym roku Niedziela Wielkanocna wypada 12 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny - 13 kwietnia. Jak co roku możemy liczyć wtedy łącznie na 3 dni wolnego.
Niestety majówka 2020 nie zapowiada się atrakcyjnie, jeżeli chodzi o długie odpoczywanie. Święto Pracy, czyli 1 maja, wypada w piątek, a 3 maja - Święto Konstytucji - w niedzielę. W związku z tym bez brania urlopu mamy zaledwie 3-dniowy weekend.
W 2019 r., biorąc jeden dzień wolny od pracy, mogliśmy odpocząć przez 5 dni. Natomiast 3 dni urlopu dawały w sumie 9 dni wolnego (razem z dwoma weekendami).
W czerwcu, biorąc jeden dzień urlopu, będziemy mogli łącznie cieszyć się 4 wolnymi dniami. To ze względu na Boże Ciało, które zawsze przypada w czwartek. Tym razem 11. dnia tego miesiąca.
Lipiec i sierpień to miesiące bez ani jednego "nadprogramowego" dnia odpoczynku od pracy. 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to sobota, w związku z tym nie możemy liczyć na długi weekend. Możemy za to sobie to wolne odebrać - przypomnijmy: zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego jeśli święto przypada w dzień rozkładowo wolny od pracy, przysługuje za nie inny dzień wolny (za święto w niedzielę wolnego dnia wziąć nie można).
Wrzesień i październik to kolejne miesiące, które nie pozwolą nam na błogi relaks. W kalendarzu nie ma ani jednego dnia świątecznego.
1 listopada 2020 r. wypada w niedzielę. To kolejne święto, które przypada na weekend, więc o dłuższym odpoczynku możemy jedynie pomarzyć.
Jeszcze jedna nadzieja związana z wolnym w listopadzie, czyli Święto Niepodległości. Jest to środa, czyli sam środek tygodnia, w związku z tym, pojedynczy dzień oddechu. Jeżeli jednak chcielibyśmy leniuchować 9 dni z rzędu (wraz z weekendami), musielibyśmy wziąć, aż 4 dni urlopu (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek).
Kolejna szansa na dłuższą przerwę od pracy pojawi się w grudniu. Boże Narodzenie wypada w piątek - 25 grudnia, więc Święta w 2020 r. to zaledwie 3 dni wolnego (wraz z weekendem).
Niestety w 2020 r., mamy zaledwie 5 dłuższych weekendów, a większość z nich składa się z zaledwie jednego, dodatkowego dnia wolnego. Warto zaplanować urlop wcześniej, żeby móc skorzystać z dłuższej przerwy od pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl