Do góry - komentarz po sesji

W poniedziałek na Wall Street akcje traciły na wartości. Otwarcie wtorkowe na warszawskim parkiecie nie wypadło okazale. Rynek początkowo znalazł się poniżej kursów zamknięcia. Jednak stopniowo sytuacja się poprawiała. Obroty były wysokie, sięgnęły poziomu 900 mln zł. Ostatecznie WIG 20 zyskał 1,61 proc., a szeroki WIG – 1,03 proc.

Do góry - komentarz po sesji
Źródło zdjęć: © Fotolia | dimasic50

Wśród największych spółek pozytywnie wyróżniało się href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPGER000010,notowania-podsumowanie.html">PGEPGE (Zobacz notowania spółki ») (+4,49 proc.). Energetyczna grupa w celu zwiększenia efektywności i jakości planuje utworzyć spółkę, która przejmie obsługę kadrową i księgową. Zyskiwały na wartości akcje href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPKN0000018,notowania-podsumowanie.html">PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki »). Komisja Europejska przygląda się kwestii rozmontowania linii kolejowej pomiędzy Litwą a Łotwą. Ewentualna decyzja nakładająca obowiązek odbudowy linii kolejowej mogłaby pozytywnie wpłynąć na obniżenie kosztu eksportu Orlen Lietuva na Łotwę. Dobrze zachowywały się na dzisiejszej sesji banki: href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPKO0000016,notowania-podsumowanie.html">PKOPKO (Zobacz notowania spółki ») (+1,99 proc.), BZWBK (+1,16 proc.) i Pekao (+2,17 proc.). Analitycy jednak zwracają uwagę, iż środowisko niskich stóp procentowych może być wyzwaniem dla branży, jeżeli chodzi o zwiększanie zysków. Zyskiwały na wartości akcje JSW (+0,44 proc.). W Jastrzębskiej Spółce Węglowej związki zawodowe powołały komitet strajkowy i zarzuciły zarządowi brak przestrzegania postanowień porozumienia podpisanego przed debiutem JSW na giełdzie. Po czerwonej stronie znalazły się między innymi walory PGNiG (-3,75 proc.), Eurocasha (-1,83 proc.), KGHM-u (-0,46 proc.), Lotosu (-0,30 proc.).

Na szerokim parkiecie wyróżniał się Próchnik (+21,11 proc.). W grudniu jeden z funduszy inwestycyjnych informował o zmniejszeniu zaangażowania w akcjonariacie spółki. Silnie zyskiwała również inna spółka z branży odzieżowej – Bytom (+13,89 proc.). Mocne wzrosty we wtorek odnotowała Neuka (+4,80 proc.) po zapowiedziach prezesa dotyczących wyższej prognozy zysku na obecny rok.

Styczeń jak dotąd nie przyniósł nam istotnych zmian, jeżeli chodzi o koniunkturę giełdową. Już ponad rok mamy do czynienia z trendem horyzontalnym, gdzie indeks WIG porusza się w przedziale 50-56 tys. punktów. Trudno przewidywać, aby w najbliższych dniach sytuacja radykalnie się zmieniła. W średnim terminie analitycy szansy wypatrują w ewentualnej decyzji EBC, która może rozpocząć proces skupu obligacji, podobnie jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo niskie stopy procentowe powinny pozytywnie wpłynąć na wzrost apetytu na bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Trudno jednak wyobrazić sobie silne wzrosty na polskim parkiecie bez istotnego zaangażowania kapitału zagranicznego.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

grzegorz skrzyczyńskikomentarz giełdowygiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)