Dopiero wtedy odczujemy odmrożenie VAT. A z nim podwyżki w sklepach
Od 1 kwietnia 2024 r. w Polsce znów obowiązuje 5-procentowy VAT na żywność. Jednak w sklepach podwyżek nie zobaczymy od razu - wskazuje prawo.pl. Według serwisu nie oznacza to, że sklepy nie podniosą cen miesiąc później.
Zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe został wprowadzony na początku lutego 2022 roku, gdy inflacja wynosiła ponad 9 proc. Później został przedłużony do końca marca 2024 r.
Tuż przed Wielkanocą resort finansów zadecydował, że w związku ze spadkiem inflacji od 1 kwietnia 2024 r. wraca 5-procentowa stawka VAT na żywność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Możliwy wzrost inflacji
5-procentowa stawka VAT obejmuje produkty, które kupujemy często, m.in. pieczywo, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce. Według ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowanych przez serwis, wzrost inflacji z tego tytułu może wynieść ok. 0,8 proc., jednak będzie on przejściowym zjawiskiem.
Warto zaznaczyć, że 5- procentowa stawka VAT nie będzie widoczna w kwietniu, co nie oznacza, że ceny nie zostaną podniesione miesiąc później.
Warto zatem samemu weryfikować obietnice sklepów, bo ustawa implementująca dyrektywę Omnibus do polskiego porządku prawnego, która nakłada na handlowców obowiązek informowania o najniższej cenie z ostatnich 30 dni, nie nakłada obowiązku informowania o cenach sprzed ostatniej podwyżki - zauważają eksperci na łamach Prawo.pl.
Dyrektywa Omnibus a podwyżki cen
Anna Gołębiowska, radca prawna i partner w GKR Legal, cytowana przez serwis, wskazuje, że choć przepisy, które wdrażają dyrektywę Omnibus mają za zadanie pomóc klientom zorientować się w rzeczywistej skali przecen, to w przypadku wzrostu cen te same przepisy nie nakładają na sprzedawcę obowiązku podawania ceny sprzed podwyżki.
- To sam klient musi więc zadecydować i policzyć, czy opłaca mu się kupić dany produkt w danym miejscu - zaznacza ekspertka.
Ceny w Biedronce po podwyżce VAT
Jak już informowaliśmy w WP Finanse, tuż przed odmrożeniem stawki VAT Biedronka zapewniała, że w kwietniu nie zmieni cen regularnych ponad 4000 produktów. Podobne zapewnienia płynęły ze strony innych sieci handlowych, m.in. Lidla, Kauflandu czy Aldi.
Jednak po świętach Biedronka podniosła ceny niektórych produktów. W poniedziałek 25 marca 2024 r. za 1 kg ziemniaków trzeba było zapłacić 1,49 zł. Z kolei w gazetce obowiązującej w dniach 2-3 kwietnia widnieje cena 1,59 zł/kg. W górę poszły także ceny jabłek, winogron czy kiwi.
W przypadku warzyw i owoców sieć handlowa ostrzegała, że mogą być "wyjątkiem", ponieważ ich "ceny zmieniają się na bieżąco ze względu na zależność od sezonu wegetacyjnego".