Dopiero wtedy odczujemy odmrożenie VAT. A z nim podwyżki w sklepach

Od 1 kwietnia 2024 r. w Polsce znów obowiązuje 5-procentowy VAT na żywność. Jednak w sklepach podwyżek nie zobaczymy od razu - wskazuje prawo.pl. Według serwisu nie oznacza to, że sklepy nie podniosą cen miesiąc później.

Wzrost cen żywności po przywróceniu podatku VAT przesunie się w czasie
Wzrost cen żywności po przywróceniu podatku VAT przesunie się w czasie
Źródło zdjęć: © East News | Bartlomiej Magierowski

Zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe został wprowadzony na początku lutego 2022 roku, gdy inflacja wynosiła ponad 9 proc. Później został przedłużony do końca marca 2024 r.

Tuż przed Wielkanocą resort finansów zadecydował, że w związku ze spadkiem inflacji od 1 kwietnia 2024 r. wraca 5-procentowa stawka VAT na żywność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Możliwy wzrost inflacji

5-procentowa stawka VAT obejmuje produkty, które kupujemy często, m.in. pieczywo, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce. Według ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowanych przez serwis, wzrost inflacji z tego tytułu może wynieść ok. 0,8 proc., jednak będzie on przejściowym zjawiskiem.

Warto zaznaczyć, że 5- procentowa stawka VAT nie będzie widoczna w kwietniu, co nie oznacza, że ceny nie zostaną podniesione miesiąc później.

Warto zatem samemu weryfikować obietnice sklepów, bo ustawa implementująca dyrektywę Omnibus do polskiego porządku prawnego, która nakłada na handlowców obowiązek informowania o najniższej cenie z ostatnich 30 dni, nie nakłada obowiązku informowania o cenach sprzed ostatniej podwyżki - zauważają eksperci na łamach Prawo.pl.

Dyrektywa Omnibus a podwyżki cen

Anna Gołębiowska, radca prawna i partner w GKR Legal, cytowana przez serwis, wskazuje, że choć przepisy, które wdrażają dyrektywę Omnibus mają za zadanie pomóc klientom zorientować się w rzeczywistej skali przecen, to w przypadku wzrostu cen te same przepisy nie nakładają na sprzedawcę obowiązku podawania ceny sprzed podwyżki.

- To sam klient musi więc zadecydować i policzyć, czy opłaca mu się kupić dany produkt w danym miejscu - zaznacza ekspertka.

Ceny w Biedronce po podwyżce VAT

Jak już informowaliśmy w WP Finanse, tuż przed odmrożeniem stawki VAT Biedronka zapewniała, że w kwietniu nie zmieni cen regularnych ponad 4000 produktów. Podobne zapewnienia płynęły ze strony innych sieci handlowych, m.in. Lidla, Kauflandu czy Aldi.

Jednak po świętach Biedronka podniosła ceny niektórych produktów. W poniedziałek 25 marca 2024 r. za 1 kg ziemniaków trzeba było zapłacić 1,49 zł. Z kolei w gazetce obowiązującej w dniach 2-3 kwietnia widnieje cena 1,59 zł/kg. W górę poszły także ceny jabłek, winogron czy kiwi.

W przypadku warzyw i owoców sieć handlowa ostrzegała, że mogą być "wyjątkiem", ponieważ ich "ceny zmieniają się na bieżąco ze względu na zależność od sezonu wegetacyjnego".

Źródło artykułu:PAP
vatpodatekżywność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)