Trwa ładowanie...

Dramatyczne nagrania z kurzej fermy. Jaja stamtąd trafiają do znanej sieci handlowej

Martwa kura leżała wśród innych - żywych, ale ściśniętych w ciasnych klatkach zwierząt - przez dwa dni. Takie obrazki nagrali aktywiści z organizacji Animal Equality na farmie w brytyjskim Dorset.

Dramatyczne nagrania z kurzej fermy. Jaja stamtąd trafiają do znanej sieci handlowejŹródło: Animal Esquire, fot: screen
d2vqrd6
d2vqrd6

Pod cyfrą 3 umieszczaną na jajach kryje się informacja, że produkowane są w tzw. chowie klatkowym. Czym jest chów klatkowy? Dobitnie pokazują to nagrania z brytyjskiej farmy, dostarczające jaja "Big & Fresh", które można nabyć m.in. w sieci Tesco.

Aktywiści z Animal Equality donoszą, że na farmie w Dorset każdej z kilku ogromnych szop miało być hodowanych 80 tys. kur. Wszystkie ściśnięte w klatkach, bez możliwości większego ruchu. Wiele ptaków cierpiało na ciężką utratę piór, były podziobane przez współtowarzyszy niedoli. Mało tego, w klatkach z żywymi zwierzętami przez kilka dni leżały także martwe ptaki, a to prowadziło nawet do kanibalizmu.

Jak podaje "The Independent", firma Noble Foods rozpoczęła już w tej sprawie wewnętrzne dochodzenie i audyt.

Zobacz także: Test jajek. Jak sprawdzić które są świeże?

Na szczęście sieci handlowe - wśród nich również Tesco - decydują się na odchodzenie od chowu klatkowego. Proces jest jednak rozciągnięty w czasie. W większości przypadków jaja wyłącznie z bardziej przyjaznych zwierzętom hodowli będą sprzedawane po 2020 r. Już dziś można je jednak znaleźć w sklepach.

Co oznaczają symbole na jajach?

Numer wyróżniający partii składa się z kodu systemu chowu, kodu państwa oraz oznaczenia zakładu. Rozpoczyna się od określenia tzw. systemu hodowli:

  • "0" dla jaj z chowu ekologicznego (stosowanie ekologicznych mieszanek pasz, wolny wybieg, wylęg tradycyjny, naturalny);
  • "1" dla jaj z chowu na wolnym wybiegu (kury poruszają się swobodnie po wybiegu, grzędach);
  • "2" dla jaj z chowu ściółkowego (kury mają naturalną podściółkę ze słomy, trocin itp., ale są cały czas w zamknięciu);
  • "3" dla jaj z chowu klatkowego (kilka kur w klatce, bez ściółki, nie mają dostępu do światła słonecznego, często obcina się im dzioby i pazury, żeby się wzajemnie nie raniły).
d2vqrd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqrd6