Trwa ładowanie...

Emeryci i renciści dostaną podwyżki. Już od marca

Emerytury i renty miały w tym roku wzrosnąć o 2,7 proc. Jednak podwyżka ma być jeszcze większa. Według Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, świadczenia wzrosną prawdopodobnie o 2,9 proc. O ile więcej dostaną emeryci?

Emeryci i renciści dostaną podwyżki. Już od marcaŹródło: East News, fot: East News
d2hx3tb
d2hx3tb

- Wskaźnik marcowej waloryzacji emerytur i rent prawdopodobnie wyniesie 2,9 proc. To jest najwyższa waloryzacja w ciągu ostatnich pięciu lat - powiedziała Elżbieta Rafalska w TVP Info.

Dziennikarze "Super Expressu" policzyli, o ile wzrosną świadczenia po zmianach.
- Osoba dostająca miesięcznie świadczenie wynoszące 2 tys. zł na rękę dostanie więcej 57 zł - czytamy.

Przeżyjesz za 1540 zł? Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę

W skali roku to już blisko 700 zł więcej. Przy najniższych świadczeniach, rzędu 854 zł, podwyżka wyniesie nieco ponad 23 zł miesięcznie, czyli ok. 280 zł rocznie. Znacznie więcej zyskają emeryci z wyższymi świadczeniami. I tak przy dzisiejszej emeryturze w wysokości 2550 zł podwyżka wyniesie 71,81 zł (prawie 862 zł rocznie), a emerytura wynosząca 4084 zł wzrośnie o aż 116,95 zł, czyli o 1,4 tys. zł rocznie.

d2hx3tb

W sumie rząd przeznaczył na waloryzację świadczeń emerytalnych ponad 5,4 mld zł. Jednak ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym. Rząd zakładał pierwotnie że wyniesie 2,7 proc. Jednak, jak zauważają dziennikarze "SE", pieniądze na podwyżki w budżecie są, a premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie powtarzał, że w Polsce tak dobrej sytuacji jak obecnie nie było od dawna.

d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb