Trwa ładowanie...
d1e5rzr

Eurobank, Millenium, BNP Paribas, Raiffeisen. To będzie trudny weekend dla klientów banków

Dla klientów niektórych banków zbliżający się weekend może być bardzo trudny. Dostęp do kont będzie ograniczony, a eksperci radzą, by na wszelki wypadek w piątek do południa wybrać gotówkę z bankomatu. I zrobić ważne przelewy rano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klienci kilku banków w najbliższy weekend mogą mieć spore problemy z dostępem do pieniędzy
Klienci kilku banków w najbliższy weekend mogą mieć spore problemy z dostępem do pieniędzy (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
d1e5rzr

Zbliżający się weekend to wielkie łączenie banków. Eurobank połączy systemy z Bankiem Millenium, a BNP Paribas rozpoczyna kolejny etap fuzji z Raiffeisenem.

To oznacza spore utrudnienia dla klientów wszystkich czterech banków. Przerwa techniczna potrwa do poniedziałku, a wszystko do normy powinno wrócić dopiero we wtorek 12 listopada. Czekają nas więc 3 dni z ograniczonym dostępem do pieniędzy.

Po kolei. W piątek rozpoczną się prace związane z przejęciem Eurobanku przez Millenium. Do transakcji doszło pod koniec maja, ale klienci odczują to dopiero w ten weekend.

d1e5rzr

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Eurobank - przelewy do piątku, karty i bankomaty bez problemów

Co z przelewami? Eurobank zapewnia, że w piątek sesje Elixir będą realizowane bez zmian: ostatnia sesja przychodząca do godz. 18.00, natomiast ostatnia sesja wychodząca do godz. 14.30. Jeśli więc zależy nam, by przelew dotarł do odbiorcy szybko, warto zrobić go w piątek do południa. Jeśli tego nie zrobimy, transfer może zostać rozliczony dopiero w przyszły wtorek (ze względu na to, że w poniedziałek 11 listopada mamy święto).

d1e5rzr

Z kolei od godziny 18 przez ponad 3 pełne doby klienci Eurobanku nie będą mogli korzystać z bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Działać przestaną też płatności przez internet, płatności zbliżeniowe telefonem oraz inne operacje wykonywane przez telefon. Nie będzie również można aktywować kart.

Bank zapewnia, że nie będzie żadnych problemów z płaceniem kartami czy wypłatą pieniędzy z bankomatów. "Nie przewidujemy utrudnień" - czytamy na stronie internetowej. Jedyne problemy mogą dotyczyć funkcji multiwalutowej. W teorii więc podczas sobotnich zakupów nie powinny nas zaskoczyć problemy przy płatności kartą.

Przedstawiciele banków informują klientów o utrudnieniach na wiele sposobów - nie tylko na stronie internetowej, ale również w specjalnych broszurach, w mediach społecznościowych i specjalnych SMS-ach.

d1e5rzr

Millenium - niedostępna aplikacja, BLIK i bankowość on-line

Nieco później problemy techniczne zaczną się w Banku Millenium. Choć powód jest ten sam (fuzja z Eurobankiem), to przerwę zaplanowano dopiero od 5.30 rano w sobotę.

Do poniedziałkowego wieczora nie będą działać: bankowość internetowa, aplikacja mobilna, BLIK, płatności przez internet, zbliżeniowe płatności smartfonem oraz operacje w oddziałach i przez telefon.

Podobnie jak w Eurobanku, klienci nie muszą obawiać się płatności w sklepach czy problemów z funkcjonowaniem bankomatów. Teoretycznie karty mają działać bez żadnych zakłóceń.

d1e5rzr

Wszystko wróci do normy 12 listopada, więc dopiero we wtorek rano.

- Przed nami finał integracji Banku Millennium z Eurobankiem. W najbliższy przedłużony weekend będziemy pracowali 24 godziny na dobę nad operacyjnym połączeniem banków - zapewnia WP Honorata Byczyńska, dyrektor projektu integracji w Banku Millenium.

Jak dodaje, liczy na zrozumienie klientów przy nadchodzących zmianach. Podkreśla również, że konsultanci będą gotowi na telefony od klientów. - Już za kilka dni nasi klienci będą mogli korzystać z obsługi w większej liczbie placówek połączonych sieci, a oddziały Banku Millennium pojawią w około 200 nowych miejscowościach - mówi Byczyńska.

d1e5rzr

BNP Paribas - kolejny etap łączenia. Oddziały banku zamknięte

W piątek o 13 zamknięte zostaną z kolei wszystkie placówki banku BNP Paribas. To efekt kolejnego etapu łączenia systemów z Raiffeisenem.

Dwie godziny później problemy pojawią się również w sieci. Od 15 nie będzie można zalogować się do systemów bankowości internetowej, przestanie też działać aplikacja mobilna banku. Nie uda się również wykonanie ani autoryzowanie przelewu. Klienci nie skorzystają również z BLIK-a ani wpłatomatów.

Jeśli chodzi o bankomaty, to BNP Paribas informuje, że "wypłaty będą realizowane na dotychczasowych zasadach" - zarówno w oddziałach, jak i poza nimi. Karty płatnicze też mają działać bez zmian.

d1e5rzr

Ekspert: lepiej zaopatrzyć się w gotówkę

Wszystkie banki jednym głosem zapewniają, że mimo aż 3 dni prac technicznych, klienci nie muszą obawiać się o dostęp do swoich pieniędzy. Na pewno mają działać karty płatnicze i bankomaty. Tu wszystkie instytucje są zgodne.

Ale to nie pierwszy raz, gdy dwa banki łączą siły i historia zna takie przypadki, że banki zapewniały o braku utrudnień, a podczas sobotnich zakupów klienci na terminalu widzieli napis "odmowa". I musieli zostawić towary na taśmie, bo nie mieli ze sobą gotówki.

Tak było chociażby w przypadku Santandera, gdy ten przekształcał się z BZ WBK albo gdy łączył się z Deutsche Bankiem. Potwierdza to w rozmowie z WP Konrad Pluciński, ekspert Totalmoney.pl.

- Podobne operacje realizowane w innych bankach nie zawsze przebiegały bezproblemowo - mówi Pluciński.

Ekspert Totalmoney.pl podkreśla jednocześnie, że przed weekendem warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych przez banki problemów. - Jeśli planujemy robić w weekend zakupy, warto wcześniej skorzystać z bankomatu i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki - radzi ekspert.

- Dzięki temu unikniemy problemów w przypadku nawet chwilowych przerw w działaniu systemu odpowiadającego za realizację płatnościami kartami - dodaje Pluciński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e5rzr

Podziel się opinią

Share
d1e5rzr
d1e5rzr