Fatalne wyniki badań słonych przekąsek. W połowie wykryli rażące błędy
Producenci przekąsek słonych znaleźli się na celowniku Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Wyniki badania wskazują, że połowa z nich dopuściła się nieprawidłowości. Niektóre przysmaki był zbyt tłuste i zbyt słone. Przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami.
Kontrola została przeprowadzona w II kwartale 2024 r. i obejmowała przekąski kukurydziane (np. chrupki, popcorn, pałeczki), w tym oznakowane jako wolne od GMO oraz inne przekąski zbożowe (np. krakersy, precle, paluszki).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To alkohol?". Pokazaliśmy Polakom alkotubki. Oto reakcje
Inspektorzy odwiedzili 30 zakładach produkcyjnych. Nieprawidłowości stwierdzili w 13 z nich (43,3 proc.).
Za dużo tłuszczu i soli w przekąskach słonych
Pracownicy IJHARS podzielili kontrolę na kilka kategorii. W zakresie cech fizykochemicznych sprawdzili 44 partie i zakwestionowali pięć z nich (12,5 proc.).
W 1 na 8 skontrolowanych partii badania laboratoryjne wykazały zawyżoną zawartość tłuszczu i soli w odniesieniu do wartości deklarowanych w wartości odżywczej - podkreśla Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS.
W próbkach nie wykryto GMO.
Mnóstwo błędów w znakowaniu. Posypały się mandaty
Najwięcej błędów dotyczyło znakowania produktów. W tym kontekście IJHARS przebadał 56 partii, z czego podważył 12 (21,4 proc.).
- Stwierdzono, że producent podał w wykazie składników mleko w proszku, podczas gdy faktycznie używał preparatu z tłuszczem palmowym - zwraca uwagę Rzodkiewicz.
Poza tym wśród błędów wykryto:
- używanie znaku "Produkt polski", podczas gdy w procesie produkcji użyto składniki niepochodzące z Polski, np. olej słonecznikowy z Niemiec i cebulę z Indii,
- komunikat o obniżonej zawartości glutenu przy braku dowodów potwierdzających możliwość zastosowania tego dobrowolnego oświadczenia,
- zastosowanie dla obowiązkowej informacji, jaką jest wartość odżywcza, czcionki mniejszej niż 1,2 mm.
Z powodu wykrytych nieprawidłowości inspektorzy wymierzyli 2 kary pieniężne, wydali 5 decyzji administracyjnych nakazujących poddanie produktów określonym zabiegom, np. prawidłowego oznakowania, a także nałożyli 6 mandatów karnych na osoby odpowiedzialne.
Błędy w wyrobach czekoladowych i przetworach zbożowych
IJHARS regularnie sprawdza jakość produktów spożywczych w sklepach. W lipcu ujawnił wyniki kontroli wyrobów czekoladowych. Kontrolerzy dopatrzyli się błędów w niemal co trzeciej placówce. Wśród błędów były m.in. zawyżona zawartość cukru i zaniżona wartość tłuszczu. Najwięcej błędów dotyczyło znakowania.
Z kolei w sierpniu kontrolerzy udostępnili wyniki badania jakości przetworów zbożowych. Przeanalizowali mąki, kasze, płatki ze zbóż i w co piątej partii wykryli błędy w znakowaniu.