Fiskus podpowiada: Handel internetowy

Dziś piszemy o opodatkowaniu sprzedaży internetowej. Handel poprzez internet jest popularną formą sprzedaży, stosowaną zarówno przez przedsiębiorców, jak również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Fiskus podpowiada: Handel internetowy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

_ Prowadząc sprzedaż poprzez internet należy pamiętać, że z każdą aktywnością w sieci wiążą się określone obowiązki podatkowe, wynikające z przepisów w zakresie: PIT, VAT, PCC, a czasami również akcyzy _ - wyjaśnia Marta Jonkisz z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. _ Obowiązki te będą zależały m.in. od rodzaju, wielkości, ciągłości oraz charakteru działalności. _

Sprzedaż prowadzona w sposób ciągły (sprzedawca mniej lub bardziej regularnie dokonuje transakcji sprzedaży lub też oferuje towary do sprzedaży) i zorganizowany (sprzedawca posiada biuro, magazyn, kontakty z dostawcami i odbiorcami towarów oraz usług), charakteryzująca się stałością i powtarzalnością, będzie uznawana za działalność gospodarczą, a podmiot, który ją wykonuje, zostanie uznany za przedsiębiorcę.

_ W przypadku, kiedy sprzedawcą jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, prowadzona przez niego sprzedaż internetowa będzie opodatkowana według tych samych zasad, co sprzedaż prowadzona metodami tradycyjnymi _- wyjaśnia Marta Jonkisz. _ Przychody z tytułu handlu w Internecie będą wykazywane w księgach podatkowych i łącznie z pozostałymi przychodami firmy podlegają opodatkowaniu PIT, według obowiązującej skali podatkowej. Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, od zrealizowanej sprzedaży odprowadzany jest podatek należny VAT. _

W przypadku sprzedaży dokonywanej przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej (sprzedaż prywatna niemająca cech działalności gospodarczej), może ona podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT, nawet w razie dokonania jednorazowej transakcji sprzedaży należącej do danej osoby rzeczy, jeżeli rzecz ta nie była przez nią użytkowana dłużej niż przez pół roku. _ Zgodnie z przepisami ustawy PIT, opodatkowaniu podlega nie tylko działalność handlowa, ale również sprzedaż pojedynczych rzeczy ruchomych, tj. źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli następuje ono przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie _- wyjaśnia Marta Jonkisz.

W zakresie podatku VAT opodatkowaniu podlegać będzie sprzedaż towarów i usług dokonywana w ramach działalności gospodarczej, rozumianej jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody - również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

_ Z definicji tej wynika, że działalnością gospodarczą dla celów VAT jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, w tym również przypadki, gdy czynność realizowana jest sporadycznie, a nawet jednorazowo, przy czym okoliczności wykonywania tych czynności muszą wskazywać na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy _ - informuje Marta Jonkisz. _ Ustawa przewiduje zwolnienie od płacenia tego podatku, jeżeli obroty podatnika nie przekraczają 50 tys. zł rocznie. Korzystający ze zwolnienia podmiotowego, nie musi rejestrować się dla potrzeb podatku VAT. Ma jednak obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT. _

Obowiązek podatkowy nie dotyczy tylko sprzedających. W przypadku, gdy sprzedaż nie jest dokonywana przez podatnika VAT, a wartość nabytej rzeczy (towaru) przekroczy 1.000 zł, kupujący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, wynoszącego 2 proc. od wartości nabytej rzeczy.

Mariusz Urbanke
POLSKA Dziennik Zachodni

internethandelpodatki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)