Futures: brak wyraźnego kierunku

Początek tygodnia przyniósł odbicie zgodnie z wygenerowanym po piątkowej sesji krótkoterminowym sygnałem kupna w postaci dywergencji hossy pomiędzy wskaźnikami RSI oraz filtrującym go Composite Index.

Kursy grudniowej serii kontraktów terminowych otworzyły się na 2 373 pkt, 1,06% powyżej poziomu odniesienia. Dobra passa nie była jednak trwała. W wyniku feworu związanego z otwarciem rynku kasowego FW20Z09 poszybowały do 2 393 pkt, ustanawiając makismum sesyjne. Uczesnicy szerokiego rynku nie podzielali tego optymizmu, co gracze operujący na rynku terminowym i kontrakty terminowe zaczęły tracić. Dynamiczna przecena miała miejsce około godz. 10, w wyniku której kupujący oddali 20 pkt.

Przez kolejne 3 godziny strona popytowa poddawana była kolejnym testom. Kurs grudniowej serii kontraktów terminowych przetestował wsparcie będące piątkowym zamknięciem (ustanowiono minimum na 2 345 pkt), co dało początek odreagowania presji podażowej. Druga połowa sesji mijała pod znakiem stabilizacji z lekką przewagą popytu. Na zamknięciu FW20Z09 przyjęły wartość 2 360 pkt (+0,51%), przy sesyjnym wolumenie obrotu wynoszącym 38,6 tys. sztuk.

Obraz
© Wykres dzienny FW20Z09

Poniedziałkową sesję trudno zaliczyć do przełomowych. Na wykresie kontraktów terminowych pojawiła się świeca typu szpulka, która informuje o niezdecydowaniu rynku i dalszej równowadze sił - czyli nic nowego. Do sukcesu kupujących należy zaliczyć przełamanie oporu będącego połową czarnego korpusu z ubiegłej środy, znajdującego się na 2 357 pkt. Z drugiej strony odbicie miało na tyle techniczny charakter, że trudno mówić o zmianie nastrojów, mimo pojawienia się w piątek sygnału krótkoterminowego kupna, który nadal utrzymany jest w mocy.

Trend jest bardzo słaby, ADX mierzący jego siłę wskazuje na wartość 11 w 100-pkt skali zmian tego wskaźnika. Ostatnio tak niskie wartości ADX były 5.01 br, kończąc konsolidację listopadowo-grudniową z ub. roku, po czym pojawiła się dynamiczna półtoramiesięczna fala spadkowa. Jak długo notowania kontraktów terminowych będą poruszały się w przedziale 2 300 - 2 460 pkt, sytuacja techniczna nie ulegnie ani poprawie, ani pogorszeniu.

BM Banku BPH

sesjagiełdagpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)