Futures: w oczekiwaniu na dane makro

Czwartkowa sesja przyniosła korektę notowań kontraktów. Otwarcie nastąpiło na poziomie 2 475 pkt, 13 pkt poniżej poziomu odniesienia, po czym pomruk niedźwiedzi sprowadził jeszcze przed godziną 09:00 kontrakty o kolejne 20 pkt na południe.

Kolejne godziny przyniosły przedłużającą się konsolidację. Kurs marcowej serii poruszał się w 10-punktowym przedziale, oscylując około poziomu 2 460 pkt. Z bezwładu decyzyjnego nie wyrwały inwestorów napływające dane ze strefy euro. Nieznacznie gorszy od oczekiwań okazał się indeks nastroju biznesu, zgodny z prognozami nastrój konsumentów, zaś lepsze od spodziewanych nastroje w gospodarce.

Niespodziewanie spadła sprzedaż detaliczna (-1,2% m/m wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,1% m/m), ale rodzimy rynek wyraźnie oczekiwał na impulsy z drugiej strony Atlantyku. Również ogłoszona o 13:00, zgodna z przewidywaniami decyzja Banku Anglii, który postanowił pozostawić bez zmian stopy procentowe nie zainspirowała żadnej ze stron. Półtorej godziny później rynek ożywiła ogłoszona liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA w tygodniu kończącym się 2 stycznia, która ukształtowała się na poziomie 434 tys. wobec oczekiwanych 439 tys. Nieoczekiwanie, w tygodniu kończącym się 26 grudnia, o 179 tys. spadła liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku i wyniosła 4,802 mln (konsensus rynkowy zakładał poziom 4,975 mln osób). Pomimo tego presja podaży zepchnęła notowania na dzienne minimum na poziomie 2 447 pkt. Kontrakty zakończyły wczorajsze notowania na poziomie 2 455 pkt (-1,33%). Baza ukształtowała się na poziomie +19 pkt, natomiast liczba otwartych pozycji spadła do poziomu 106,9 tys.
sztuk.

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

Czwartek przyniósł osłabienia na rynku kontraktów terminowych. Notowania FW20H10 po niepewnych dwóch poprzednich sesjach zniżkowały, a zakres spadków wkomponował się perfekcyjnie w korektę 38,2% zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej zapoczątkowanej 18.12. Pytanie, czy to wystarczy, aby zatrzymać dalszą korektę pozostaje otwarte. Duży wpływ na zachowanie rynku na dzisiejszej sesji będą miały dane makro dotyczące stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Jeśli okażą się być lepsze od oczekiwań to będzie to zdecydowany pretekst do ponownego ataku na ostatnie maksima, tym bardziej, że FW20H10 nieznacznie naruszyły tylko wsparcie będące połową poniedziałkowego korpusu. W przypadku rozczarowania danymi makro, nie należy wykluczyć ponownego ruchu w kierunku wsparcia, które wynika z ubiegłorocznej linii trendu wzrostowego, a która aktualnie przebiega w okolicach 2 400 pkt. Scenariusz nakreślony jako drugi ma szansę realizacji, gdyż wskaźnik obrazujący siłę trendu nadal przyjmuje zbyt niskie wartości, aby można
było mówić o przełomie - obie strony rynkowe mają nadal porównywalne siły.

Stronie podażowej pomaga dywergencja negatywna wyznaczona przez maksima kursów z listopada i stycznia oraz przez wskazania RSI, natomiast zdecydowanie byczym argumentem jest LOP, która każe interpretować aktualną zniżkę, jako realizację zysków, po czym należy spodziewać się ponownego ataku kupujących. Jeśli dane makro nie rozczarują, to scenariusz wzrostowy na najbliższe sesje wydaje się być bardziej prawdopodobny.

BM Banku BPH

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)