Futures: zatrzymanie w rejonie wsparcia Fibonacciego
Otwarcie kontraktów uplasowało się w czwartek 5 punktów ponad środową ceną odniesienia. Od początku sesji inicjatywę przejęli jednak sprzedający, którym bardzo szybko udało się wygenerować kolejny, silny ruch cenowy.
Środowa wyprzedaż znalazła zatem wczoraj swoją kontynuację. Warto również nadmienić, że nasz rynek cały czas zachowywał się znaczenie słabiej w stosunku do wiodących parkietów europejskich.
Z punktu widzenia techniki dość transparentnym sygnałem (potwierdzającym spadkowy sentyment) było przełamanie wiarygodnej, wewnętrznej linii trendu (skonstruowanej na bazie wykresu intradayowego). Po tym wyłamaniu fala przeceny jeszcze bardziej przyspieszyła, osiągając docelowo obszar wsparcia: 2347 - 2353 pkt. W wymienionym rejonie koncentrowały się jak wiadomo ważne zniesienia/projekcje cenowe Fibonacciego, zatem nie mogło dziwić to, że impet tej fali zaczął się tutaj wyczerpywać.
Kolejne fazy sesji upłynęły na ruchu bocznym i próbach wygenerowania ruchu kontrującego. Działania byków okazywały się jednak mało skuteczne, zatem rynek konsekwentnie "kreślił konsolidację" w rejonie znanego nam już obszaru cenowego: 2347 - 2353 pkt.
W końcowej fazie sesji doszło do naruszenia poziomu: 2347 pkt, jednak to wyłamanie okazało się jedynie krótkotrwałym epizodem i ostatecznie zamknięcie FW20Z09 uplasowało się na poziomie: 2353 pkt.
Pomimo wczorajszego naruszenia, strefa cenowa: 2347 - 2353 pkt nadal powinna odgrywać stosunkowo istotną rolę na wykresie kontraktów. Kilka punktów poniżej jej dolnego zakresu przebiega także środkowa linia Pitchforka. Proszę jednak zwrócić uwagę, że jest nieco inaczej poprowadzona w stosunku do tzw. "klasycznego wzorca". Punktem startowym dla linii środkowej jest tutaj bowiem zniesienie 50% poprzedniego ruchu spadkowego. Dla zaawansowanych traderów wykorzystujących w swym podejściu transakcyjnym median line (a takich osób w Polsce jest już coraz więcej), wskazane punkty startowe nie powinny jednak stanowić zaskoczenia, gdyż w literaturze przedmiotu często się je eksponuje. Osobiście również bardzo często używam ich do potwierdzeń stref cenowych konstruowanych na bazie współczynników Fibonacciego. Jeśli zatem doszłoby do przełamania tej linii (wraz ze strefą: 2347 - 2353 pkt), fala przeceny powinna dotrzeć wówczas do obszaru kolejnej zapory popytowej: 2318 - 2322 pkt, gdzie również przebiega Andrew’s
Pitchfork.
Nie można jednak wykluczyć, że po tak silnej przecenie byki spróbują dzisiaj odzyskać trochę utracony ostatnio "teren". Jeśli zatem notowania kontraktów zaczną stabilnie utrzymywać się ponad zakresem: 2347 - 2353 pkt i w dalszej kolejności bykom uda się również przedrzeć ponad poziom cenowy wytyczony na bazie widocznej na wykresie wewnętrznej linii trendu, spodziewałbym się wówczas kontynuacji ruchu wzrostowego. Utrzymywałbym jednak w portfelu niewielką ilość krótkich pozycji (zgodnie z wczorajszą sugestią część z nich zlikwidowałbym w rejonie: 2347 - 2353 pkt), które ostatecznie zamknąłbym z chwilą wybicia się kontraktów ponad zakres: 2394 - 2398 pkt (po przełamaniu tego zakresu został jak wiadomo wygenerowany intradayowy sygnał sprzedaży). Inwestorzy posługujący się na co dzień wykresem w skali dziennej powinni obecnie skupić się jedynie na obserwacji rynku, gdyż wczorajsze naruszenie strefy: 2347 - 2353 pkt stanowiło pretekst do całkowitego pozbycia się długich pozycji (choć nawiązując do treści
wczorajszego komentarza online trzeba przyznać, że filtr cenowy dla tego przedziału w postaci zniesienia zewnętrznego 127.2% ostatniego ruchu wzrostowego nie został jednak przełamany).
Musimy jednak pamiętać, że w bieżącym tygodniu byki zupełnie straciły wolę walki, zatem osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby ta słabość nadal "towarzyszyła" ich poczynaniom. Dlatego przełamanie strefy: 2347 - 2353 pkt wraz ze wspomnianą już linią Pitchforka może w gruncie rzeczy okazać się wartościowym sygnałem technicznym, oddalającym jednak możliwość wykreowania się obecnie ruchu kontrującego. Nieco więcej o strategii na dzisiejszą sesji napiszę w swoim pierwszym komentarzu online, gdy poznanym już cenę otwarcia FW20Z09 i zorientujemy się jakie nastroje towarzyszą inwestorom w tych pierwszych minutach handlu.
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |