Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? O tym musisz pamiętać

Każdy z nas generuje codziennie duże ilości śmieci. Dla wielu osób ich segregacja stała się już rutyną, jednak niektórym wciąż sprawia trudności. Jednym z problematycznych odpadów są woreczki po ryżu. Wyjaśniamy, do którego kosza powinny trafiać.

Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nataliiia Tymofieieva, Penpak Ngamsathain

Według informacji umieszczonych na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, woreczki po ryżu powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane. Taki rodzaj odpadów nie nadaje się do recyklingu z powodu obecności chemikaliów, m.in. bisfenolu A (BPA). Warto dodać, że BPA jest potencjalnie szkodliwym dla zdrowia składnikiem. Może wpływać w negatywny sposób na układ odpornościowy i hormonalny oraz powodować alergie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich

Co się dzieje z odpadami zmieszanymi? Trafiają one do instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów lub do spalarni. W pierwszym przypadku są sortowane i jeśli to możliwe, ponownie wykorzystywane. W drugim przypadku są spalane w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach.

Gdzie wyrzucić ryż?

Z kolei ryż, zarówno suchy, jak i gotowany na wodzie lub mleku roślinnym, powinien trafić do pojemnika na bioodpady. Należy jednak pamiętać, że nie może być on zanieczyszczony tłuszczem, nabiałem lub mięsem, bo w takim przypadku nie nadaje się do wytworzenia kompostu. 

Gotując ryż na wegańskim mleku, trzeba sprawdzić, czy płyn nie zawiera olejów roślinnych. Jeśli tak, powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Do zmieszanych wyrzucamy też ryż gotowany na mleku krowim lub kozim.

Gdzie wyrzucić pustą butelkę po oleju?

Innym mylącym odpadem, który może sprawiać trudności przy segregacji, są puste butelki po oleju. Jeśli chodzi o olej, który używamy w kuchni, opróżnioną butelkę powinniśmy wrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, czyli do żółtego pojemnika. Ważne jest, aby pamiętać, że nie musimy myć opakowania przed wyrzuceniem.

Z kolei puste pojemniki po oleju silnikowym nie powinny trafiać do żółtych pojemników na odpady. Nie wolno również wylewać resztek oleju do kanalizacji. W większości przypadków urzędnicy powinni skierować nas do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie takie odpady są prawidłowo utylizowane.

Źródło artykułu:WP Finanse
śmieciodpadysegregacja śmieci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)