Giganci ukryją się w sklepikach

Wielkie sieci handlowe zmieniają strategię i otwierają małe oddziały, skutecznie konkurując ze sklepami osiedlowymi. Zdecydowali się na to ostatnio właściciele Komfortu SA, dystrybutora pokryć podłogowych. Firma ma ponad 115 oddziałów w całym kraju, a od niedawna dwa pierwsze butiki: w Łodzi i w Bytomiu.

Mają powierzchnię od 100 do 300 mkw., sprzedaż oparta jest na indywidualnych zamówieniach, których realizacja ma trwać do 48 godzin.
_ Wybór jest mniejszy niż w zwykłym sklepie _ - informuje Dominika Socha z Agencji Pegasus Public Relations, która obsługuje Komfort. _ Stawiamy za to na doradztwo na każdym etapie: od projektu poprzez montaż, po czyszczenie i konserwację wykładzin i dywanów _.

W ubiegłym tygodniu w Łodzi został otwarty nowy supermarket Carrefour Express. To czwarta placówka w mieście, w której zakupy można robić na 900 mkw. Sklep zatrudnia 25 osób. Wybierać można spośród 3-4 tys. produktów.

Sieć małych sklepów rozwija także Tesco. Wszystko zaczęło się w 2006 r. od przejęcia marketów Leader Price. Placówki te oferują ok. 3-4 tysięcy towarów.

_ Istnieją trzy etapy rozwoju rynku handlowego _ - tłumaczy Andrzej Maria Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza duże sieci handlowe. _ Na początku powstają hipermakety w dużych miastach. W dalszej kolejności rozwijają się mniejsze sklepy, także w mniejszych miastach, wreszcie, gdy ten rynek jest już nasycony, sieci koncentrują się na małych placówkach _.

Ich powstawanie przyspieszyli posłowie, którzy uchwalili ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Zgodnie z nią, na utworzenie sklepów o pow. powyżej 400 mkw. inwestorzy muszą mieć zgodę lokalnego samorządu, a powyżej 2 tys. mkw. - sejmiku wojewódzkiego.

Znaczenie mają też pieniądze. O ile na stworzenie hipermarketu trzeba wydać minimum 40 mln zł, to uruchomienie małego sklepu kosztuje od miliona do 5 mln zł.

Alicja Zboińska
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)