Trwa ładowanie...

Gosiewski szefem rządowego zespołu ds. emerytur

Wicepremier Przemysław Gosiewski stanął na czele rządowego zespołu ds. ubezpieczeń społecznych.
Share
Gosiewski szefem rządowego zespołu ds. emerytur
Źródło: WP.PL
d2j5q0m

Wcześniej przewodniczącym tego zespołu był wicepremier Ludwik Dorn. Dorn zrezygnował z funkcji w rządzie pod koniec kwietnia, by objąć stanowisko marszałka Sejmu.

Gosiewski, który na początku maja został powołany na wicepremiera, jest także szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jedną z najważniejszych dla finansów publicznych ustaw jest ustawa o emeryturach pomostowych. Na wcześniejsze emerytury na starych zasadach będzie można przechodzić do końca roku. Od nowego roku jedyną grupą, która zachowa prawo do wczesniejszej emerytury będą górnicy. Pozostali uprzywilejowani będą mogli przejść na emerytury pomostowe. Wiadomo już, że lista prac uprawniających do przechodzenia na taką emeryturę zostanie okrojona.

d2j5q0m

Zdaniem ministra Pawła Wypycha - wiceszefa zespołu do spraw nadzoru ubezpieczeń społecznych, nawet w jednym zawodzie nie wszyscy wykonują prace szkodliwe dla zdrowia lub wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych. Minister Wypych podkreslił, że nie ulega wątpliwości, iż praca np. nauczyciela w szkolnictwie specjalnym czy w zakładzie poprawczym rózni się od pracy nauczyciela w jakiejś ekskluzywnej szkole.

Lista prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie została jeszcze przekazana partnerom społecznym. Rząd twierdzi, że nie jest jeszcze gotowa. Związkowcy uważają natomiast, że rząd obawia się nacisków na dopisywanie do listy kolejnych prac uprawniających do emerytur pomostowych.

Co roku na wcześniejszą emeryturę odchodzi 80 tysięcy Polaków. Na zwykłą, czyli 60 lat kobiety i 65 lat mężczyżni, tylko 20 tysięcy. Tylko połowa Polaków w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo.

PAP, IAR

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m