Pieniądze za nadgodziny. Ważny wyrok TSUE
TSUE wydał opinię ws. niemieckiego pilota Lufthansy i jego nadgodzin pracy. "Identyczne progi powodują, że piloci zatrudnieni w niepełnym wymiarze, którzy chcą uzyskać dodatkowe wynagrodzenie, muszą godzinowo pracować dłużej niż piloci zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy" - orzekł TSUE.
Jak donosi "Rzeczpospolita", pewien pilot zawarł umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu z Lufthansą CityLine. W ramach kontraktu mężczyźnie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, jeżeli wykona w ciągu miesiąca określoną liczbę godzin czynności lotniczych i przekroczy progi określone w jego umowie o pracę. Problem w tym, że identyczne stawki mają piloci pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy. Pilot rozpoczął sądowy spór z pracodawcą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opóźniony lot. Kiedy linia lotnicza musi zapewnić posiłki, napoje i nocleg w hotelu?
Walka o nadgodziny
Jak podaje "Rz", niemiecki federalny sąd pracy skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, aby ustalić czy niemieckie przepisy prowadzą do zakazanej w UE dyskryminacji przez to, że wymagają, aby pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy przepracował taką samą liczbę godzin, jak pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Trybunał wskazał, że sprawą powinien zająć się krajowy sąd, bowiem "piloci mają większe obciążenie i rzadziej spełniają warunki prawa do dodatkowego wynagrodzenia niż ich współpracownicy pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy".
Przypominamy, że w Polsce pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 k. p.). Dla każdego pracownika pracodawca obowiązany jest prowadzić ewidencję czasu pracy.
Polacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów
Pulshr.pl powołuje się na dane Eurostatu i wskazuje, że w 2022 r. nadgodziny w Unii Europejskiej dotknęły 7 proc. pracowników. W przypadku Polski jednak ten odsetek był wyższy i wnosił 9 proc. Dało nam to czwarte miejsce w całej UE. Większy odsetek pracowników pracujących w ramach nadgodzin zanotowały wyłącznie: Grecja, Francja i Cypr.
W ubiegłym roku w Unii przeciętny tydzień pracy w przypadku osób w wieku 20-64 lata wynosił 37,5 godz. Nie dotyczy to jednak Polaków. Według Eurostatu w naszym przypadku czas pracy w ciągu siedmiu dni wynosił średnio 40,4 godz.
Z kolei z badania ADP Polska wynika, że ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. "Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5 godz. 30 min za darmo, natomiast w bieżącym roku średnia zwiększyła się do 5 godz. 48 min" – czytamy w raporcie. Natomiast dane OECD za 2021 r. wskazują, że Polak przepracował średnio 1830 godzin w ciągu roku. Był to drugi najwyższy wynik w Europie i szósty wśród państw OECD.