Indeks Ifo powyżej oczekiwań

Środowa sesja na rynku walutowym upłynęła pod znakiem stabilizacji notowań. Choć opublikowane wczoraj wstępne indeksy PMI z Europy rozczarowały - w szczególności wyraźne pogorszyła się aktywności w sektorze usług, to nie przyczyniło się do większej przeceny euro.

23.02.2012 11:28

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości także nie wywołały większej reakcji na walutach. Dzisiejsza sesja ma już zdecydowanie inny przebiega. Od rana obserwujemy dalsze umocnienie europejskiej waluty w stosunku do dolara, do czego symptomem było wyłamanie się górą z formacji trójkąta w oczekiwaniu na odczyt indeksu Ifo. Lutowy indeks ZEW z Niemiec wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 roku, co inwestorzy potraktowali również jako zapowiedź dobrego odczytu Ifo. W rzeczywistości dane były lepsze niż oczekiwali analitycy. Niemiecki indeks Ifo wyniósł w lutym 109,6pkt. podczas gdy prognozy zakładały wartość wskaźnika na poziomie 108,8pkt. To powinno sprzyjać dalszej zwyżce na EURUSD. Po wyciszeniu kwestii greckiej obecnie większą rolę mogą odgrywać publikowane dane makroekonomiczne.

Złoty od rana pozostaje nieco mocniejszy w stosunku do innych walut. GBPPLN ustanowił wczoraj nowe tegoroczne minimum, natomiast CHFPLN, EURPLN i USDPLN nadal oscylują w pobliżu istotnych stref wsparć. Pary złotowe znajdują się już na bardzo wyprzedanych poziomach, co zwiększa ryzyko większej korekty, do czego impulsem mogłaby być silniejsza przecena na rynkach globalnych. Opublikowane dzisiaj dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w styczniu były mieszane. Stopa bezrobocia wzrosła do 13,2% z 12,5% w grudniu, z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 14,3% w skali roku, powyżej prognoz rynkowych. Dane te powinny sprzyjać złotemu.

EURPLN
Eurozłoty ma trudności z przełamaniem oporu na poziomie 4,20, który wyznacza linia TenKan na wykresie dziennym. Ponadto dzisiaj obserwujemy lepszy sentyment do złotego, co może sprzyjać powrotowi notowań w okolice strefy wsparcia 4,15-4,1600. Ustanowienie nowego minimum na EURPLN dopełniłoby strukturę falową całości spadków z okolic 4,60.

EURUSD
Eurodolar ustanowił nowe maksimum, po tym jak para wyłamała się górą z formacji trójkąta. To sprzyja dalszemu umocnieniu euro, a docelowym poziomem obecnego ruchu są okolice 1,3417, gdzie opór wyznacza rozszerzenie 127,2% całości fali spadkowej z okolic 1,3320. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,3260.

GBPUSD
GBPUSD obronił ponownie wsparcie na poziomie 1,5640 w postaci zniesienia 41,4% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku. Utrzymuje się apetyt na bardziej ryzykowne aktywa, co może sprzyjać powrotowi notowań w rejon 1,5800. Czynnikiem ryzyka pozostaje możliwość dalszego ilościowego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii.

USDJPY

USDJPY zrealizował pierwszy docelowy poziom wzrostów. Para odbiła się od oporu na poziomie 80,43 w postaci połowy zniesienia całości fali spadkowej z okolic 85,57. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 79,50, co z technicznego punktu widzenia będzie dość atrakcyjnym poziomem do wznawiania długich pozycji na tej parze.
Anna Wrzesińska

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)