Jak ustawić temperaturę w lodówce? Wielu popełnia błąd

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, co oznaczają cyfry na pokrętle lodówki. Choć zmiana ustawienia pokrętła wpływa na poziom chłodzenia, liczby te zazwyczaj nie odnoszą się do stopni Celsjusza.

Co oznaczają cyfry na pokrętle lodówki?
Co oznaczają cyfry na pokrętle lodówki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Philippe Clément

Jak podaje portal express.co.uk, w wielu modelach lodówek cyfry na pokrętle od termostatu wskazują siłę chłodzenia lodówki. Im wyższą wartość ustawimy, tym w lodówce panuje niższa temperatura.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Jeden z użytkowników Reddita zauważył: "Wyższa cyfra oznacza niższą temperaturę. Ustawienie na 5 sprawi, że lodówka będzie najzimniejsza". Niektórzy mogą błędnie sądzić, że cyfra 1 na pokrętle oznacza 1 stopień Celsjusza, jednak w większości modeli tak nie jest.

Warto jednak zauważyć, że istnieją także modele, które rzeczywiście korzystają ze skali Celsjusza. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień, najlepiej zapoznać z instrukcją obsługi danej lodówki i ustawić temperaturę na podstawie zaleceń producenta.

Nieprawidłowe ustawienie temperatury bowiem może skutkować szybszym psuciem się jedzenia lub gromadzeniem się lodu z tyłu lodówki.

Pożera więcej prądu niż pralka i lodówka

Lodówka, zmywarka, pralka, suszarka to codzienność w naszych domach. Choć używamy ich regularnie, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, ile energii faktycznie zużywają. Lodówka, według danych PGNiG, zużywa około 0,74 kWh dziennie. Lodówka jest urządzeniem, które działa non-stop, stąd jej ciągłe zużycie energii.

Warto przyjrzeć się czajnikowi elektrycznemu, który jest jednym z najintensywniej eksploatowanych urządzeń domowych pod względem zużycia energii. Dzięki swojej mocnej grzałce, przeciętna moc czajnika to około 2000 W. Przy założeniu, że czajnik pracuje przez 20 minut dziennie, zużywa on około 0,66 kWh na dobę.

Jednak najbardziej zużywającym energię urządzeniem AGD jest płyta indukcyjna. Pobiera w ciągu roku trzykrotnie więcej energii niż lodówka czy pralka. Zakładając, że płyta zużywa 1200 kW i działa przez godzinę dziennie, kosztuje to około 1,51 zł każdego dnia, co w ciągu roku sumuje się do około 551 zł.

Źródło artykułu:WP Finanse
lodówkaagdtemperatura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)