Jakie oczekiwania mają najlepsi kandydaci?
Możliwości rozwoju są najważniejsze dla studentów i absolwentów wyższych uczelni w Polsce przy wyborze pierwszej pracy
30.12.2010 | aktual.: 30.12.2010 14:39
Możliwość rozwoju i uzyskania doświadczenia zawodowego są głównym kryterium decydującym o wyborze pracodawcy przez studentów - wynika z ogólnopolskiego badania. Na kolejnych pozycjach znalazły się bogata oferta szkoleń, dobra atmosfera w pracy i prestiż pracodawcy. Na piątym miejscu znalazło się wysokie wynagrodzenie.
79 proc. osób studiujących i świeżo upieczonych absolwentów jest gotowych przeprowadzić się do innego miasta, jeżeli dostaną ciekawą ofertę pracy. 59 proc. zadeklarowało, że dla takiej propozycji jest w stanie wyemigrować z Polski.
49 proc. badanych przez SGH i Deloitte ocenia, że są raczej źle przygotowywani do przyszłych obowiązków zawodowych. 54,3 proc. ocenia, że jest źle przygotowanych do poszukiwania pracy.
Szukający pierwszej pracy najczęściej liczą na bezpośrednie znajomości w firmie lub też rekomendacje znajomych, którzy już w niej pracują. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się praktyki umożliwiające uzyskanie etatu, a jeszcze dalej, poszukiwanie ogłoszeń na stronach internetowych i wysyłanie aplikacji. Do lamusa zdaje się odchodzić wyszukiwanie ofert pracy w gazetach i magazynach - wynika z badania.
Ponad 60 proc. badanych czuje niechęć do składania większej liczby aplikacji o pracę w różnych firmach. Działa na nich demotywująco fakt, iż pracodawcy nie udzielają odpowiedzi negatywnej lub pozytywnej na złożoną aplikację.
W sondażu wzięło udział 2044 studentów oraz absolwentów do 26 roku życia. Badanie było powadzone między 12 lutego a 8 marca 2010 r. Większość badanych stanowili studenci i absolwenci studiów dziennych (88 proc.) i studiujący na uczelniach publicznych (94 proc.). 63 proc. badanych pochodziło z kierunków ekonomicznych, 20 z prawniczych, a 8 proc. technicznych i 7 proc. humanistycznych.
(toy)