Trwa ładowanie...
d30k9kj

Zdzisław Stuglik

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:

Zdzisław Stuglik jest przedsiębiorcą, milionerem, inicjatorem założenia Maspexu Wadowice.

Życiorys

Zdzisław Stuglik urodził się w 1963 roku. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyjaźnił się z Krzysztofem Pawińskim, również studentem AGH, z którym założył później jedne z największych przedsiębiorstw spożywczych w Europie. Prócz nich swój wkład w powstanie firmy włożył Jerzy Kasperczyk, Sławomir Rusinek, Józef Szczur oraz obywatel Niemiec Peter Kramer.

Zdzisław Stuglik miał smykałkę do interesów. Kiedy Krzysztof Pawiński wyjechał do Niemiec na stypendium, a w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa, wpadł na pomysł, żeby sprowadzać od sąsiadów produkty, których nie sprzedaje się w rodzimym kraju, i wykorzystać kontakty, jakie zawarł Pawiński. Biznes zaczął kwitnąć, a na początku lat 90. panowie postanowili założyć własną firmę.

W 1990 roku powstał Maspex Wadowice, w 1993 roku postawiono pierwszą fabrykę, w której zaczęto produkować rozpuszczalną herbatę, czekoladę. Pawiński i Stuglik wraz ze wspólnikami zaczynali praktycznie od zera, od konfekcjonowania zabielaczy do kawy oraz kakao, a skończyli na produkcji soków, słodyczy i produktów sypkich, eksportowanych na całą Europę i świat.

Dziś Grupę Maspex tworzy 14 zagranicznych spółek i 11 polskich przedsiębiorstw. Koncern posiada wiodące na rynku polskim marki spożywcze, np. Kubusia, Lubellę, Tymbarka, które zresztą kupił. Stuglik wraz ze wspólnikami doszedł do wniosku, że nie będzie tworzyć własnych marek, a zacznie pochłaniać inne.

Zdzisław Stuglik opiekuje się w firmie sferą zarządzania, produkcji, również poszukuje nowych inwestycji. Wraz z Kasperczykiem oraz Pawińskim posiada też udziały w Towarzystwie Eksploatacji Surowców Mineralnych.

Życie prywatne

Zdzisław Stuglik, tak jak i jego pozostali wspólnicy oprócz Krzysztofa Pawińskiego, pozostaje anonimowy i nie udziela szczegółowych informacji o swoim życiu prywatnym

Majątek

Majątek całej Grupy Maspex, w roku 2014, wynosił 3,3 mld zł, a w 2015 roku przekroczył 4 mld zł. Do Zdzisława Stuglika, tak jak i do pozostałych założycieli koncernu, należy obecnie (2017 rok) 804 mln zł. W stosunku do roku 2016 jest to kwota niższa o 200 mln zł.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Zdzisław Stuglik plasuje się w 2017 roku w rankingu najbardziej bogatych Polaków na 48. miejscu, razem z pozostałymi wspólnikami. Tuż przed nimi znajduje się Zbigniew Koncewicz, właściciel Grupy Zarmen, a tuż za nim znaleźli się bracia Paweł i Marek Mrózek, założyciele Prosperplastu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30k9kj
d30k9kj
d30k9kj