Trwa ładowanie...

Kobiety muszą pracować 59 dni więcej niż mężczyźni, by zarobić tyle samo

Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi
16,2 proc

Share
Kobiety muszą pracować 59 dni więcej niż mężczyźni, by zarobić tyle samo
Źródło: Thinkstock
d279szr

Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,2 proc. Oznacza to, że aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn, kobiety muszą średnio pracować o 59 dni dłużej - wynika z danych opublikowanych w środę przez Komisję Europejską.

W czwartek przypada Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń, który "przypomina nam o nierównej sytuacji kobiet na rynku pracy pod względem wynagrodzeń" - podkreśliła w komunikacie komisarz ds. sprawiedliwości i praw obywatelskich Viviane Reding.

d279szr

"Zasada równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r." - zaznaczyła komisarz.

W 2010 r. we wszystkich krajach członkowskich średnia różnica wynosiła 16,2 proc. Komisja zaznacza, że dane te świadczą o nieznacznej tendencji spadkowej w porównaniu z poprzednimi latami, w których średnia ta wynosiła 17 proc.

Jednocześnie zdaniem KE spadek ten nie jest dowodem na realne zmniejszenie się nierówności, lecz jest związany przede wszystkim z kryzysem gospodarczym, który najbardziej uderzył w te sektory, w których mężczyźni stanowili większość zatrudnionych, np. w budownictwo.

d279szr

W komunikacie KE chwali m.in. inicjatywę niemieckiej grupy medialnej Axel Springer, która w 2010 r. rozpoczęła projekt mający na celu zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych do 30 proc. w ciągu 5-8 lat.

21 marca w Brukseli odbędzie się forum biznesowe, podczas którego 150 firm będzie wymieniało się doświadczeniami w kwestiach eliminowania przyczyn różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

KE przygotowuje też obecnie raport dotyczący wdrożenia dyrektywy z 2006 r. dotyczącej równości wynagrodzeń. Ma on zostać przyjęty latem 2013 r.

MA

d279szr

Podziel się opinią

Share
d279szr
d279szr