Trwa ładowanie...

Kolej: trzeba pamiętać o zmianie czasu z zimowego na letni

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy zimowy czas na letni. Kolejarze przypominają o przestawieniu zegarków, ponieważ 25 nocnych pociągów pozornie będzie jechać godzinę dłużej niż wynika z rozkładu.

Share
Kolej: trzeba pamiętać o zmianie czasu z zimowego na letniŹródło: AFP
d281fcs

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni zbiegnie się z Wielkanocą - w nocy z soboty na niedzielę przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 27 października.

W nocy z 30 na 31 marca podczas zmiany czasu w trasie będzie 25 pociągów PKP Intercity. Czas ich jazdy nie ulegnie zmianie, jednak pozornie różnica pomiędzy godziną przyjazdu a obowiązującym rozkładem wyniesie do 60 min. Zmiany czasu nie odczują pasażerowie Przewozów Regionalnych - jak poinformował PAP rzecznik spółki Kamil Migała, pociągi przewoźnika nie kursują późną nocą.

Jak poinformował PAP rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski, utrudnień nie będzie też na lotnisku, ponieważ w tych godzinach samoloty nie będą startować ani lądować.

d281fcs

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 r.

d281fcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d281fcs
d281fcs