Trwa ładowanie...

Kolejne zawody do uwolnienia

Sztandarowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości na ostatniej prostej. Rząd przyjął trzecią i przynajmniej na razie ostatnią transzę deregulacji. Obejmuje ona 101 zawodów.

Kolejne zawody do uwolnieniaŹródło: PAP/Jacek Bednarczyk
d2db38y
d2db38y

Najwięcej, bo około 80 do których dostęp ma być ułatwiony, to profesje z branży wydobywczej i geologicznej. Ale na liście nie brakuje też zawodu strażaka, tłumacza przysięgłego czy maklera giełd towarowych.

Jak mówi Grzegorz Płatek z departamentu deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości to największa dotychczas transza ale też szczególna, bo w wielu przypadkach chodzi o pozyskanie młodych pracowników. " Na pewno w przypadku rzeczników patentowych mieliśmy problem z dopływem do zawodu z uwagi na to, że nabór na aplikacje odbywał się raz na trzy lata. Skutkiem trudnego egzaminu jest też małe zainteresowanie zawodem maklera papierów wartościowych. Zdawalność różnych egzaminów w różnych latach wynosi od 10 do 30 procent. A to odbija się na strukturze wiekowej - powiedział w rozmowie z IAR Grzegorz Płatek.

Być może dlatego ostatnia transza - choć najliczniejsza budzi najmniej emocji ekspertów. Zdaniem analityka finansowego Piotra Kuczyńskiego to zasługa wyboru zawodów do uwolnienia. " Mało kto zna się na tych zawodach które są regulowane. To nie jest już agent nieruchomości czy człowiek, który zawiaduje naszymi akcjami a co ma też bezpośredni związek z naszymi pieniędzmi dlatego myślę, że nie będzie wielu uwag ale wyniki deregulacji poznamy za kilka lat. - podsumował Kuczyński.

Zadaniem eksperta realnie efekty deregulacji zobaczymy za dwa trzy lata. Przynajmniej tej pierwszej transzy. Kolejne w zależności od wejścia w życie nowych przepisów. Uzasadniając operację deregulacyjną resort sprawiedliwości powołuje się na dane, według których Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby zawodów regulowanych - mieliśmy ich 380, podczas gdy np. Niemcy regulują jedynie 152 zawody. Resort poinformował, że w wielu przypadkach usuwane są jedynie części a nie wszystkie wymagania dostępu do zawodów. W planach jest jeszcze czwarta transza ale dopiero na etapie tworzenia.

(AS)

d2db38y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2db38y