Komentarz tygodniowy
Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów giełdowych, ale dominacja strony popytowej nie była już tak jednoznaczna jak w poprzednich tygodniach.
31.07.2009 17:23
Początek tygodniach upłynął pod znakiem korekty, ale utrzymująca się pozytywna aura na głównych światowych rynkach akcji sprawiła, iż spadek został szybko zakończony, a co najważniejsze straty zostały dość szybko nadrobione. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje mały i średnich spółek, natomiast relatywnie najsłabiej wypadły akcje dużych spółek. W tym miejscu należy poczynić zastrzeżenie, iż akcje dużych były bardziej podatne na nerwowe reakcje inwestorów, co szczególnie jaskrawo na sesji piątkowej, kiedy to indeks dość gładko i szybko wykasował wcześniejszy wzrost.
W minionym tygodniu kolejne spółki opublikowały swoje raporty finansowe za II kw. br., a z największą uwagą inwestorzy czekali na raport TP SA. Jak pamiętamy spółka ta dość mocno rozczarowała swoimi dokonaniami w I kw. i podobnie było i tym razem. Raport okazał się zauważalnie słabszy od rynkowego konsensusu, a po jego ujawnieniu walory te pogłębiły tendencję spadkową do nowych średnioterminowych minimów. Zachowanie tej spółki również miało wpływ na relatywnie słabszą postawę WIG-20, a akcje narodowego operatora straciły w przekroju tygodnia ponad 7%.
Ponadto ujawniony został raport finansowy Banku Millennium, gdzie bank dostarczył wynik lepszy od oczekiwań. Początkowa reakcja była negatywna, bo część inwestorów miała zastrzeżenia co do jakości raportu. Ale w przekroju tygodnia kurs akcji odnotował silny, bo ponad 28% wzrost i w zasadzie akcje te należały do liderów, które pociągnęły indeks średnich spółek. W ujęciu sektorowym najwięcej zyskały akcje spółek spożywczych, do czego w dużej mierze przyczyniły się walory ukraińskiego Kernela. Największy wzrost w gronie dużych spółek odnotowały akcje Agory, a jedyną informacją, która mogłaby uzasadniać zachowanie inwestorów było podtrzymanie rekomendacji kupuj dla tych papierów wydanej przez jeden z domów maklerskich. Zauważalny wzrost odnotowały również papiery PKO BP.
dNajsłabiej w gronie dużych spółek radziła sobie wspomniana wcześniej TP SA ale słabo zachowywały się również akcje PKN Orlen, które straciły blisko 3%. Miniony tydzień oceniam pozytywnie, choć wyczuwa się pewne "zmęczenie" materiału, które ostrzega przed możliwością korekty na rynku. Nastrój na rynku wynika przede wszystkim z klimatu inwestycyjnego na głównych rynkach akcji, ze szczególnym uwzględnieniem parkietów amerykańskich. W Polsce coraz większą rolę będą odgrywały raporty finansowe spółek, a w nadchodzącym tygodniu najważniejsze znaczenie będzie miała publikacja wyników PKO BP.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK