Trwa ładowanie...

Komercyjne banki bardziej odczuły skutki kryzysu

Najbardziej efektywnym bankiem giełdowym jest PKO BP, będący ciągle pod kontrolą Skarbu Państwa. Lepsze są niepubliczne małe banki korporacyjne i średnie instytucje z segmentu consumer finance.
Share
Komercyjne banki bardziej odczuły skutki kryzysu
Źródło: Jupiterimages
d14c6sy

PKO BP jest największym bankiem pod względem aktywów i z kwartału na kwartał oddala się od Pekao, który jest na drugiej pozycji. Natomiast kontrolowany przez włoski UniCredit konkurent ma największy zysk za I półrocze oraz najwyższe fundusze własne.

Były straty, i to duże

Do tej statystyki „naj” można dorzucić Fortis Bank Polska, który pokazał najwyższą stratę. Wśród banków komercyjnych sześć nie zakończyło I półrocza na plusie, a tylko dziesięciu udało się poprawić wyniki z zeszłego roku. Stratę akcjonariuszom musieli wyjaśnić szefowie: BPH, Fortis Banku, Deutsche Banku PBC, Alior Banku, DnB Nord Banku i Polbanku EFG.

d14c6sy

Największy spadek zysku, o 97,2 proc., miał Kredyt Bank. Nie lepsze wyniki, mniejsze o co najmniej 90 proc. miały ponadto Bank Millennium, BOŚ i Invest-Bank. Na drugim krańcu można pozycjonować Fiat Bank czy ING Bank Hipoteczny. Pierwszemu zysk zwiększył się o 182 proc., a drugiemu o 100 proc.

Kryzys bije w wyniki

W I półroczu banki działające w Polsce zarobiły 4,3 mld zł, czyli dokładnie o połowę mniej niż rok wcześniej. Kryzys bardziej odczuły instytucje komercyjne niż banki spółdzielcze. Wynik tych drugich obniżył się o niecałe 30 proc., do 360 mln zł (z 488 mln zł). Banki komercyjne zarobiły 3,97 mld zł, z czego 3 mld zł to zysk pięciu największych instytucji. 900 mln zł rozkłada się na ponad 40 spółek.

Jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz kwotę kredytu oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »

Główne przyczyny słabszych wyników to niższe przychody, wyższe rezerwy na ryzyko kredytowe oraz negatywny wpływ na rezultaty transakcji na opcjach. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego saldo rezerw celowych utworzonych przez banki zwiększyło się z 1,5 mld zł na koniec czerwca zeszłego roku do 5,7 mld zł po I półroczu roku.

d14c6sy

Lepsze przewidywania

Tylko trzem bankom udało się uzyskać ponad 20-proc. zwrot z kapitału (ROE). Są to: Euro Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Deutsche Bank.

Finansiści lubią się chwalić wskaźnikiem koszty do dochodów (C/I). Im niższa wartość, tym lepiej, bo oznacza to, że bank zwiększył przychody bądź zmniejszył koszty. 50-proc. wskaźnik bankowcy oceniają jako dobry. Najlepszy pod tym względem jest Bank of Tokyo Mitsubishi ze wskaźnikiem w wysokości 23,8 proc. Z drugiej strony zestawienia plasuje się Alior Bank z 160-proc. relacją kosztów do dochodów. Ponad 100-proc. wskaźnik C/I mają ponadto DnB Nord, BPH, Fortis Bank i Deutsche Bank PBC.

Mimo to analitycy dobrze oceniają wyniki instytucji, głównie giełdowych. Ich prognozy się nie sprawdziły, banki podały lepsze wyniki, niż oczekiwali. Poza tym analitycy już nie są tak pesymistyczni jeśli idzie o zyski w 2009 r. Już nie mówią, że będą one o 50-70 proc. niższe, ale spadną o 30-40 proc.

Eliza Więcław
PARKIET

d14c6sy

Podziel się opinią

Share
d14c6sy
d14c6sy