ycipk-31tu8i

Koniec z syndromem pierwszej dniówki. Szykują się zmiany w kodeksie pracy

Wzmocnienie ochrony praw pracowniczych i zapobieganie nielegalnemu wykonywaniu pracy to główny cel projektu, którym już jutro ma się zająć rząd. Projekt przewiduje, że umowa z zatrudnionym musi być zawarta przed dopuszczeniem go do pracy, a nie jak dotychczas - w dniu rozpoczęcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec z syndromem pierwszej dniówki. Szykują się zmiany w kodeksie pracy
(Fot: Shutterstock)
ycipk-31tu8i

- Nowe rozwiązanie zlikwiduje tak zwany syndrom pierwszej dniówki, czyli sytuacji, gdy w razie kontroli pracodawca tłumaczy, że ktoś pracuje bez umowy, bo jest pierwszy dzień w pracy i zaraz umowę podpisze - podkreśla Paweł Śmigielski z OPZZ.

Paweł Śmigielski zaznaczył, że w czasie debaty w zespole do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego żadna ze stron nie miała wątpliwości, że ten zły przepis kodeksu pracy trzeba jak najszybciej zmienić.

Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan zwrócił uwagę, że zmiana przepisu będzie korzystna nie tylko dla pracowników, ale też samych pracodawców. Dodał, że nowe rozwiązanie będzie zapobiegało nieuczciwej konkurencji pomiędzy pracodawcami.

ycipk-31tu8i

Nowelizacja przepisu, która ma utrudnić stosowanie tak zwanego "syndromu pierwszej dniówki" podoba się także Aleksandrowi Łaszkowi z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podkreślił, że przepis, który ma być zmieniony, był furtką pozwalającą na rozwijanie szarej strefy i trwanie w niej. Dobrze więc, że przepisy są zmieniane z korzyścią dla uczciwych pracodawców i pracowników.

W obowiązującym obecnie kodeksie pracy, który wszedł w życie w 1975 roku, jest więcej przepisów nieprzystających do współczesnych realiów. Rząd zapowiada napisanie kodeku od początku. Ma się tym zająć Komisja Kodyfikacyjna, złożona między innymi z profesorów i ekspertów prawa pracy.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-31tu8i

ycipk-31tu8i
ycipk-31tu8i