Trwa ładowanie...
d3gr9i5
kara

Korporacje taksówkarzy ukarane przez UOKiK za zmowę cenową

Trzy korporacje taksówkarzy z Bydgoszczy zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za zmowę cenową w styczniu 2010 r. Zdaniem Urzędu, w zmowie było 586 spośród 1220 taksówkarzy w mieście.
Share
Kierowcy taksówek chcą wyższych stawek od klientów
Kierowcy taksówek chcą wyższych stawek od klientówŹródło: Jupiterimages
d3gr9i5

Kary nałożono na Zrzeszenie Transportu - 19.654 zł, MPT Łuczniczka - 9.934 zł i Radio Taxi Mercedes - 97.434 zł. Na wysokość kar miało wpływ m.in. to, że korporacje po raz kolejny naruszyły prawo. Już w 2003 r. UOKIK stwierdził, że korporacje ustalały jednolite ceny przejazdu taksówką.

Podstawą do ponownego zajęcia się sprawą przez UOKiK był artykuł prasowy. "Z informacji prasowych zgromadzonych w czasie postępowania wynika, że w styczniu 2010 r. trzy korporacje podniosły ceny do takiego samego poziomu: 7 zł za pierwszy kilometr, za następny - 2,20. Taksówkarze ustalili ceny na postojach, a potem informacje przekazali do zarządów swoich zrzeszeń" - poinformowała we wtorek rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

W ocenie UOKiK praktyka bydgoskich korporacji spowodowała, że taksówkarze przestali konkurować. Skutki odczuli przede wszystkim konsumenci, którzy musieli płacić więcej za przejazd taksówką. Mieli też ograniczoną ofertę, gdyż zmowa dotyczyła prawie połowy taksówkarzy w mieście.

UOKiK podkreśla, że nie kwestionuje prawa do zmiany cen. Jednak takie decyzje muszą być niezależne od konkurentów i wynikać z reguł rynkowych, a nie mogą być efektem uzgadniania stawek z innymi przedsiębiorcami.

Decyzja UOKiK nie jest ostateczna. Ukarani mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji I Konsumentów.

d3gr9i5

Podziel się opinią

Share
d3gr9i5
d3gr9i5