Lawinowy wzrost niewypłacalności. Fatalne wieści
W 2023 roku liczba opublikowanych orzeczeń o niewypłacalności wzrosła w naszym kraju o 70 proc. - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Allianz Trade.
28.02.2024 | aktual.: 28.02.2024 16:55
Według raportu Allianz Trade Polska jest w gronie 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w roku 2023. W 11 spośród tych krajów było to więcej niż 30 proc. W tym gronie Polska z 70-procentowym wzrostem została wyprzedzona tylko przez Węgry, w których wartość ta sięgnęła aż 146 proc.
W 2022 roku opublikowanych orzeczeń o niewypłacalności było w Polsce 2625. Tymczasem rok później liczba ta wzrosła do o 4467. Autorzy raportu prognozują, że w kolejnych latach liczba niewypłacalności powinna spadać, nie tylko z powodu wysokiej bazy odniesienia, ale także z powodu większego wpływu poprawiających się fundamentów gospodarczych w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Ma być lepiej
Według Allianz Trade w tym roku liczba niewypłacalności w naszym kraju spadnie o 10 proc. do czterech tysięcy, a w przyszłym o 14 proc., do 3450.
Zobacz także
- W Polsce jak dotychczas niewypłacalne są głównie firmy najmniejsze, a podstawową przyczyną nie są opóźnienia należności, tylko niska rentowność - komentuje cytowany w raporcie członek zarządu Allianz Trade w Polsce Sławomir Bąk.
- MŚP najgorzej sobie radzą z dostosowywaniem do wzrostu kosztów cen swoich usług czy produktów, jednocześnie mogąc korzystać z unikalnego narzędzia dalece uproszczonej restrukturyzacji - dodaje.