Trwa ładowanie...

Lepsze nastroje w przemyśle, handlu i budownictwie

Ocena koniunktury w przemyśle poprawiła się w maju wobec kwietnia, wskaźnik wyniósł minus 5 wobec minus 8 - podał GUS.

Lepsze nastroje w przemyśle, handlu i budownictwieŹródło: Jupiterimages
d20iefu
d20iefu

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień" - napisał GUS.

Z badań wynika, że bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w kwietniu.

"Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych" - podał GUS.

d20iefu

GUS podał, że w najbliższych trzech miesiącach przewiduje się nieznaczny wzrost portfela zamówień i produkcji.

"Mimo to utrzymują się pesymistyczne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w kwietniu" - napisał GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wyniósł plus 1 wobec minus 3 w kwietniu - podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw (w kwietniu - 18 proc. ), jej pogorszenie 18 proc. (przed miesiącem 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d20iefu

"W maju zgłaszany jest znacznie wolniejszy niż sygnalizowano w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy są w stanie spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami" - napisał GUS.

Z badań wynika, że nadmierny stan zapasów towarów utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca.

"W najbliższych miesiącach nadal spodziewane są ograniczenia sprzedaży, przy czym oceny formułowane w tym zakresie wskazują na nieznaczną tylko poprawę w stosunku do prognoz z kwietnia" - napisał GUS.

d20iefu

"Efektem tego jest niewielka tylko poprawa przewidywań dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wskazująca na to, że nie będą one zdolne do terminowego spłacania swych zobowiązań" - podał GUS.

Z badań wynika, że ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczona także w nieco tylko mniejszym stopniu niż planowano w kwietniu.

"Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest wolniejszy w stosunku do zgłaszanego w kwietniu" - napisano.

d20iefu

Planowane ograniczenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące niż przewidywały prognozy z ubiegłego miesiąca.

Klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11, wobec minus 17 w kwietniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. W kwietniu było to odpowiednio 14 proc. i 31 proc.

"Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w kwietniu" - napisano w komunikacie GUS.

d20iefu

Według GUS, oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są lepsze od zgłaszanych w kwietniu, ale nadal niekorzystne. Przedsiębiorcy napotykają znaczne trudności w terminowych płatnościach swych zobowiązań.

"Formułowane przez nich prognozy wskazują na utrzymywanie się trudnej sytuacji finansowej także i w najbliższych miesiącach, choć są one mniej pesymistyczne od przewidywań z kwietnia" - napisano w komunikacie.
"Możliwy jest nieznacznie wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące od prognozowanego w kwietniu" - dodano.

d20iefu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20iefu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj