Londyn przyciąga rosyjskich i chińskich milionerów
Liczba bogatych imigrantów posiadających co najmniej milion funtów do zainwestowania i wjeżdżających do W. Brytanii na podstawie specjalnej procedury wzrosła od czerwca 2011 r. o blisko 80 proc. W tej grupie najliczniej reprezentowane są Rosja i Chiny.
Przez 12 miesięcy do końca czerwca 2012 r. w Wielkiej Brytanii osiadło 419 zagranicznych milionerów spoza UE w porównaniu z 235 w analogicznym okresie rok wcześniej (wzrost o 78 proc.) - pisze sobotni "Financial Times", powołując się na dane firmy Pinsent Masons zajmującej się doradztwem prawnym.
Szybką ścieżkę imigracyjną dla zagranicznych inwestorów ustanowił w 2008 r. poprzedni rząd Partii Pracy. W kwietniu 2011 r. obecny gabinet konserwatywno-liberalny wprowadził dalsze ułatwienia z myślą o przyciągnięciu większej liczby imigrantów-inwestorów z głębokimi kieszeniami.
24 proc. milionerów, którzy osiedli w Wielkiej Brytanii od początku lipca 2011 r. do końca czerwca 2012 r., to Rosjanie. Na drugim miejscu byli Chińczycy (23 proc.), a dalsze miejsca zajęli obywatele krajów arabskich, Indii i USA. Ci ostatni stanowili 5 proc. ogółu.
Z punktu widzenia milionerów atuty Londynu to fakt, że można stąd dojechać na każdy kraniec świata, a ponadto bardzo płynny rynek nieruchomości, wzrost cen domów w najlepszych dzielnicach mimo recesji, szkoły i wyższe uczelnie na światowym poziomie, przewidywalny system prawny oraz stabilność życia politycznego.
W przypadku Rosjan rolę odgrywa też wewnętrzna sytuacja polityczna w Rosji. W okresach "dokręcania śruby" rośnie liczba Rosjan przenoszących się za granicę. Ich kapitał najczęściej już tam jest.
Nowe zasady szybkiej imigracji dla inwestorów oznaczają, że posiadacz miliona funtów kapitału może zainwestować maksimum 250 tys. funtów w nieruchomość, a resztę w innego typu inwestycje np. akcje lub obligacje. Prawo stałego pobytu dostaje wówczas w ciągu 5 lat. Jeśli ma 5 mln funtów, to na stały pobyt czeka trzy lata, a w przypadku kapitału 10 mln - dwa lata.