Trwa ładowanie...
dmh1zgl

MF nie wyklucza w II połowie '11 nowych emisji benchmarkowych zagranicą - Marczak, MF

15.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak w czwartek uplasowało 10-letnie obligacje o wartości 1 mld USD, nie wyklucza, że w drugiej połowie tego roku przeprowadzi...

dmh1zgl
dmh1zgl

15.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów, po tym jak w czwartek uplasowało 10-letnie obligacje o wartości 1 mld USD, nie wyklucza, że w drugiej połowie tego roku przeprowadzi nowe benchmarkowe emisje na rynkach zagranicznych, które ograniczą finansowanie na rynku krajowym - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Dodał, że resort planuje w dalszej części roku zrealizować kilka mniejszych projektów nie związanych z emisjami na głównych rynkach.

"W tym roku skoncentrowaliśmy się bardziej na wycenie emitowanych obligacji niż wielkości sprzedaży. Szukamy okazji do uzyskania efektywności kosztowej na poszczególnych rynkach i dobrej jakości portfela. Planujemy również w dalszej części roku zrealizować kilka mniejszych projektów nie związanych z emisjami na głównych rynkach. Nie wykluczamy oczywiście nowych emisji benchmarkowych, ale dopiero w drugiej połowie roku" - powiedział PAP Marczak.

"Całoroczne potrzeby walutowe mamy już dawno pokryte, nowe emisje służą zmniejszaniu finansowania na rynku krajowym" - dodał.

W czwartek resort sprzedał obligacje 10-letnie za 1 mld USD, przy popycie prawie 2 mld USD, ponownie duże zainteresowanie emisją wykazały banki centralne nabywając 10 proc. całej emisji.

dmh1zgl

"Rentowność naszych obligacji wyniosła 5,277 proc., co oznaczało że była o 179 punktów bazowych wyższa od rentowności obligacji amerykańskich. Dla porównania ostatnia emisja Węgier miał rentowność wyższą od obligacji amerykańskich o 310 punktów bazowych" - podkreślił Marczak.

"Osiągnęliśmy bardzo dobrą i zdywersyfikowaną strukturę portfela. Nabywcami obligacji były inwestorzy z USA (54 proc.), Europy (30 proc.), Azji (11 proc.) i Polski (5 proc.). W strukturze podmiotowej zdecydowanie dominowali długoterminowi inwestorzy z sektora pozabankowego: zarządzający aktywami, fundusze ubezpieczeniowe i emerytalne - łącznie 70 proc. Ponownie duże zainteresowanie polskimi obligacjami wykazały banki centralne, które nabyły 10 proc. całej emisji" - dodał.

Ministerstwo Finansów sprzedało w lutym 5-letnie obligacje o wartości 350 mln franków szwajcarskich i rentowności 2,853 proc.

W 2011 roku MF wyemitowało także, w trybie private placement, 15-letnie obligacje nominowane w jenach japońskich o wartości nominalnej 18 mld JPY i terminie zapadalności 26 stycznia 2026 roku.

Zaś w połowie stycznia resort finansów przy ponownym otwarciu emisji 10-letniej obligacji benchmarkowej nominowanej w euro o terminie zapadalności 23 marca 2021 roku, sprzedał papiery za 1 mld euro, wycena wyniosła 150 pb powyżej średniej stopy swap, co odpowiada rentowności 4,853 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

dmh1zgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmh1zgl