Trwa ładowanie...
d3qi08a

MF sfinansowało ok. 27 proc. potrzeb pożyczkowych '13 - Marczak

28.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów ma sfinansowane około 27 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, a jeżeli uda się zrealizować plan podaży na I kwartał 2013 roku...

Share
d3qi08a

28.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów ma sfinansowane około 27 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, a jeżeli uda się zrealizować plan podaży na I kwartał 2013 roku to będzie miało sfinansowane ponad 50 proc. całorocznych potrzeb - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

"Na koniec roku będziemy posiadać ok. 40 mld zł środków złotowych i walutowych, z czego większość to środki walutowe. Dodatkowo w pierwszej dekadzie stycznia otrzymamy 700 mln euro kolejnych transz pożyczek z EBI. Łącznie mamy więc sfinansowane około 27 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych" - napisał w komunikacie Marczak.

"W całym I kwartale przyszłego roku planujemy na pięciu, sześciu przetargach sprzedać obligacje za 25-35 mld zł. W zależności od warunków rynkowych możliwy jest również przetarg zamiany w marcu. Realizacja planu pozwoli sfinansować po pierwszym kwartale ponad 50 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych" - dodał.

Dyrektor departamentu w MF poinformował również, że w grudniu nastąpił spadek zadłużenia w papierach skarbowych, który wraz z deficytem budżetowym został sfinansowany ze zgromadzonych wcześniej rezerw.

d3qi08a

DŁUG PUBL. W '12 PONIŻEJ 55 PROC. PKB

Marczak poinformował również, że dług publiczny w relacji do PKB, liczony według metodologii krajowej, ukształtował się w 2012 roku poniżej 55 proc.

"Bez względu na poziom kursu złotego na koniec roku relacja długu do PKB będzie według polskiej metodologii wyższa od 50 proc. i niższa od 55 proc." - podał.

"W tym przedziale będzie się również znajdować relacja do PKB kwoty powstałej po przeliczeniu długu kursem średniorocznych i odjęciu gotówki na rachunkach MF" - dodał.

d3qi08a

SPRZEDAŻ SPW W STYCZNIU MOŻE BYĆ NAJWYŻSZĄ W CAŁYM '13

Szef departamentu długu w MF poinformował również, że sprzedaż SPW w styczniu może być największą miesięczną sprzedażą w całym 2013 roku.

"Jeżeli utrzyma się obecna, dobra sytuacja rynkowa to w styczniu możemy sprzedać dużą pulę papierów skarbowych. Być może, będzie to, podobnie jak w br., największa miesięczna sprzedaż papierów skarbowych w 2013 roku" - napisał Marczak.

"Wystawimy do sprzedaży wszystkie rodzaje obligacji stałoprocentowych, w tym nową serię obligacji zerokuponowych. Taka podaż jest w dużym stopniu odpowiedzią na zgłoszone zainteresowanie rynku. Suma górnych przedziałów podaży obligacji w styczniu odpowiada sumie wartości wykupów i wypłacanych odsetek od papierów skarbowych oraz transferów do OFE w tym miesiącu" - dodał.

d3qi08a

MF w styczniu 2013 roku planuje na dwóch przetargach sprzedać obligacje łącznie za 8,0-15,0 mld zł. W całym I kwartale resort zaoferuje na pięciu-sześciu przetargach obligacje łącznie za 25,0-35,0 mld zł. W marcu zaś możliwy jest przetarg zamiany.

Marczak przypomina również, że po ośmiu miesiącach przerwy MF powraca w styczniu do sprzedaży bonów skarbowych.

"Będą to niestandardowe bony o 20-tyg. okresie zapadalności. Bony skarbowe przestają bowiem pełnić rolę finansowania potrzeb pożyczkowych i służyć będą jako instrument zarządzania płynnością budżetu państwa" - poinformował.

"Sprzedaż krótkoterminowych bonów ma zapewnić dodatkowy poziom rezerwy płynności. Ta rezerwa utrzymywana będzie do czasu, gdy koszt obsługi bonów będzie niższy od dochodów z lokowania środków budżetowych" - dodał.

d3qi08a

MF zaoferuje 7 stycznia 2013 roku bony 20-tygodniowe za 2,0-3,0 mld zł.

PORTFEL SPW INWESTORÓW ZAGRANICZNY W XI WZRÓSŁ DO 188,4 MLD ZŁ

Z informacji przekazanych przez Marczaka wynika, że portfel papierów skarbowych będących w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł w listopadzie 2012 roku do 188,4 mld zł.

"W listopadzie portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 1,4 mld zł osiągając kolejny rekordowy poziom - 188,4 mld zł, w tym 187,7 mld zł w obligacjach" - podał dyrektor departamentu w resorcie finansów.

"W grudniu obserwujemy dalszy napływ kapitału zagranicznego na nasz rynek" - dodał. (PAP)

bg/ jtt/

d3qi08a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qi08a
d3qi08a