Trwa ładowanie...
d20rf3b

MF: ułatwienia Tax Free napędzają gospodarkę (komunikat)

...

d20rf3b
d20rf3b

10.01. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

W 2013r. funkcjonariusze Służby Celnej na Podkarpaciu odnotowali rekordową ilość dokumentów Tax Free - blisko milion takich dokumentów przedłożyli na podkarpackich przejściach granicznych podróżni z tzw. krajów trzecich (np. z Ukrainy), którzy za zakupione w Unii Europejskiej towary i wywiezione za granicę otrzymują zwrot podatku VAT.

Od kilku lat Służba Celna na Podkarpaciu odnotowuje systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych możliwością odzyskania podatku za dokonane w Polsce zakupy. O ile w 2011 r. celnicy na Podkarpaciu zarejestrowali 616 tys. dokumentów Tax Free towarzyszących wywożonym przez granicę towarom, to w ubiegłym roku było już niemal milion takich dokumentów.

Korzystając z możliwości odzyskania podatku, podróżni wywożą różnego rodzaju towary. Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko - ukraińską granicę, którzy zrobili w Polsce zakupy, cieszyły się z materiały budowlane, części i akcesoria do środków transportu oraz sprzęt RTV i AGD. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom takich właśnie podróżnych, Służba Celna wdrożyła wiele rozwiązań, dzięki którym odprawa na granicy przebiega sprawnie, a czas jej przekroczenia ograniczony jest do niezbędnego minimum.

d20rf3b

Przypomnijmy, że od 2012 r. odprawy podróżnych, którzy chcą skorzystać z możliwości zwrotu podatku za zrobione w Polsce zakupy, wspomaga elektroniczny system "Zwrot VAT dla podróżnych". Dzięki niemu, zarówno podróżny jak i sprzedawca, u którego zakupione zostały towary, mogą sami zarejestrować dokumenty Tax Free uprawniające do zwrotu podatku po wywiezieniu towaru z UE, poprzez stronę internetową www.granica.gov.pl. Zarejestrowany w ten sposób dokument trafia bezpośrednio do oddziału celnego na granicy. Dzięki temu odprawa celna związana z potwierdzeniem wywozu towaru, w momencie kiedy podróżny pojawi się z nim na granicy, ogranicza się do niezbędnych czynności.

W 2013 r. podkarpacka Służba Celna przygotowała kolejne rozwiązania, których celem jest usprawnienie ruchu granicznego w tym zakresie. Celnicy zwiększyli ilość stanowisk, na których obsługują podróżnych, zgłaszających towary w ramach Tax Free, pamiętając także o tych, którzy pieszo przekraczają granicę. Dodatkowo dla osób, które skorzystały z elektronicznej awizacji dokumentów (za pomocą elektronicznego systemu Zwrot VAT dla podróżnych), Służba Celna przygotowała odrębne pasy ruchu. Celnicy notują systematyczny wzrost liczby podróżnych, zainteresowanych elektroniczną awizacją dokumentów Tax Free - np. w przypadku przejścia granicznego w Korczowej, stanowią one już 50% wszystkich rejestrowanych dokumentów tego typu. Z kolei podróżni, którzy nie dokonali takiej wstępnej rejestracji i posiadają dokument tylko w formie papierowej, mogą liczyć na bezpłatny dostęp do Internetu, dzięki udostępnieniu przez Służbę Celną specjalnych hot spotów. Dzięki temu podróżni mogą zarejestrować swoje zakupy na terenie przejścia
granicznego, oczekując na kontrolę celną, co przyczynia się do skrócenia czasu przekroczenia granicy.

Rekordem dla Służby Celnej na Podkarpaciu w minionym 2013 r. był dzień, kiedy podczas 12-godzinnej służby, celnicy z Medyki zarejestrowali blisko 1200 dokumentów Tax Free.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d20rf3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20rf3b