Trwa ładowanie...
mfw
01-07-2014 19:35

MFW: sankcje zatrzymały wzrost gospodarczy Rosji

Sankcje, nałożone na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim, spowodowały zatrzymanie wzrostu rosyjskiej gospodarki, mocno odbiły się na inwestycjach i mogą doprowadzić kraj do ekonomicznej izolacji - ocenił MFW w opublikowanym we wtorek raporcie.

MFW: sankcje zatrzymały wzrost gospodarczy RosjiŹródło: AFP, fot: YURI KADOBNOV
d11nwyg
d11nwyg

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał swą prognozę wzrostu gospodarczego w Rosji - 0,2 proc. w tym roku. Rosyjski bank centralny prognozuje 0,4 proc., a resort gospodarki ma nadzieję, że prognoza przewidująca 0,5 proc. wzrostu zostanie przekroczona i że faktycznie będzie to bliżej 1 proc. - odnotowuje Reuters.

Agencja pisze, że raport MFW współbrzmi ze słowami prezes rosyjskiego banku centralnego Elwiry Nabiulliny, która na konferencji banku centralnego w Petersburgu ostrzegła, że tempo wzrostu gospodarczego jest niezadowalające i stawia kraj w trudnej sytuacji.

Agencja zwraca uwagę, że prezydent Władimir Putin wezwał przywódców biznesu do repatriacji aktywów i redukcji uzależnienia od zachodnich rynków finansowych, kiedy osobistości rosyjskie, w tym wielu jego bliskich sojuszników, zostało objętych zachodnimi sankcjami, takimi jak zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania.

d11nwyg

"Nawet bez eskalacji (kryzysu ukraińskiego) przedłużająca się niepewność i powodowany przez nią spadek zaufania mogą doprowadzić do zmniejszenia konsumpcji, osłabienia inwestycji (...) i większego odpływu kapitału", niż zakładano - wskazano w raporcie MFW, dodając, że grozi to wykolejeniem programu reform i zwrotem ku poświęcaniu większej uwagi samowystarczalności ekonomicznej niż integracji z resztą świata.

Odpływ kapitału z Rosji osiągnął 80 miliardów USD w pierwszych pięciu miesiącach br., a rubel stracił 10 proc. do dolara - wskazuje Reuters. Odnotowuje, że zdaniem Nabiulliny tempo wzrostu gospodarczego jest za małe, co wywołuje obawy przed inwestowaniem w Rosji. Nabiullina ostrzegła, że długoterminowa stabilność rubla będzie możliwa tylko pod warunkiem zmniejszenia odpływu kapitału z Rosji.

MFW szacuje, że odpływ kapitału z Rosji może w tym roku osiągnąć 100 miliardów dolarów; jest to zgodne z szacunkami rosyjskiego rządu.

Reuters zwraca uwagę, że podczas gdy niektórzy przedstawiciele władz rosyjskich bagatelizują wpływ sankcji na gospodarkę, MFW uważa, że skutki sankcji mogą zmusić Rosję do poniechania prób dywersyfikacji, zmniejszającej uzależnienie gospodarki od wpływów z ropy.(PAP)

az/ kar/

d11nwyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11nwyg