Mlekovita: Sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem poinformowała, że wyjaśnia sprawę zakwestionowania przez Rosjan produktów mleczarskich. Sprecyzowano, że nie chodzi o gotowe produkty, a jedynie o surowiec do dalszego przetwórstwa.

Mlekovita: Sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana
Źródło zdjęć: © Fotolia | Nitr

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zapowiedziała w poniedziałek, że od 17 kwietnia wstrzymuje import z Mlekovity, a jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych bakterii z grupy pałeczek jelitowych.

Mlekovita w wydanym we wtorek oświadczeniu zaznaczyła, że nadal eksportuje swoje produkty do Federacji Rosyjskiej, a zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z wielu zakładów tej spółdzielni.

"Obecnie cała sytuacja jest w trakcie wyjaśniania i nie dotyczy produktów gotowych, ale wysyłki surowca przeznaczonego do dalszego przetwórstwa" - informuje Mlekovita. Zapewnia też, że w zakładzie produkcyjnym utrzymany jest prawidłowy reżim sanitarno-higieniczny, co potwierdziły wielokrotne urzędowe kontrole, m.in. przeprowadzone przez inspektorów rosyjskiego nadzoru. Ostatnia kontrola była przeprowadzona w listopadzie 2013r.

Wszystkie produkty są prawidłowej jakości i badane są w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zgodnie z zatwierdzonym przez Urzędowego Lekarza Weterynarii harmonogramem badań. Badania laboratoryjne wykonywane są zgodnie z wymaganiami prawa żywnościowego Unii Europejskiej i Unii Celnej, w pełnym zakresie mikrobiologicznym - poinformowała spółdzielnia.

SM Mlekovita podkreśla, że każda partia produkcyjna jest badana w laboratorium wewnętrznym spółdzielni oraz w Laboratorium Badania Mleka, które posiada akredytację wg ISO 17025. Mleko i produkty mleczne produkowane są zgodnie z procedurami Certyfikowanego Systemu Zarządzania: bezpieczeństwem żywności FSSC 22000, zarządzania jakością ISO 9001 oraz zarządzania środowiskiem ISO 14001.

Mlekovita jest największym polskim eksporterem produktów mleczarskich. W 2013 r. osiągnęła ona rekordowe w swojej historii przychody przekraczające 3,5 mld zł.

2 kwietnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zabroniła eksportu do Federacji Rosyjskiej produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie. Natomiast od 5 lutego sprzedawać swoich wyrobów do Rosji nie może spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie.

Uprawnienia do eksportu do Rosji ma około 55 zakładów mleczarskich z Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)