Trwa ładowanie...
ddp9cv7

MSiT: Polska wygrała w unijnym Trybunale spór o VAT od biur podróży (komunikat)

...

ddp9cv7
ddp9cv7

27.09. Warszawa - MSiT informuje:

W dniu 26 września 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-193/11 dotyczącej sporu między Komisją Europejską i Polską. Istotą sporu było zastosowanie przez Polskę procedury szczególnej opodatkowania dla biur podróży także do usług turystycznych sprzedawanych osobom innym niż podróżni.

Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Zgodnie z treścią wyroku, polskie przepisy dotyczące opodatkowania imprez turystycznych nie naruszają prawa unijnego i nie ma przeszkód, by biuro podróży stosowało procedurę VAT-marża również wtedy, gdy sprzedaje swoje usługi innym organizatorom wycieczek.

Trybunał orzekł, iż "okoliczność, że w 1977 r. - w czasie, gdy przyjmowana była procedura szczególna dla biur podróży - większość tych biur sprzedawała swoje usługi bezpośrednio konsumentowi końcowemu, nie oznacza, że prawodawca pragnął ograniczyć stosowanie tej procedury do tego typu sprzedaży i wykluczyć z niego sprzedaż na rzecz innych podmiotów gospodarczych.

ddp9cv7

Jeśli bowiem podmiot gospodarczy organizuje podróż zorganizowaną i sprzedaje ją biuru podróży, które następnie odprzedaje ją konsumentowi końcowemu, to ten pierwszy podmiot podejmuje się zadania polegającego na powiązaniu kilku usług nabytych od różnych podatników podatku VAT - osób trzecich.

Zważywszy na cel procedury szczególnej dla biur podróży, jest ważne, aby podmiot ten mógł korzystać z uproszczonych zasad w zakresie podatku VAT i aby nie były one zastrzeżone dla biura podróży, które w tym przypadku ogranicza się do odprzedaży konsumentowi końcowemu zorganizowanej podróży, nabytej przez owo biuro od wspomnianego podmiotu gospodarczego".

Jednocześnie Trybunał rozpatrzył w czwartek skargi Komisji przeciwko: Portugalii, Finlandii, Francji, Grecji, Czechom, Włochom i Hiszpanii. W tym zakresie, w jakim dotyczyły one tych samych rozwiązań co polskie, Trybunał oddalił skargi Komisji.

Pełna treść wyroku dostępna jest w języku polskim na stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

ddp9cv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp9cv7