Trwa ładowanie...
d3den4z

MSP: Integracja z energetyką urynkowi górnictwo i ustabilizuje ceny energii

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Plan integracji górnictwa z energetyką to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska, uważa minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Share
d3den4z

"Mój plan dla sektora górniczego, oprócz restrukturyzacji spółek, opiera się na integracji kopalń z energetyką, zwiększaniu popytu na węgiel oraz wszechstronnym rozwijaniu regionu zgodnie z ideą Programu dla Śląska. Jestem przekonany, że jego realizacja to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska" - powiedział Czerwiński, cytowany w komunikacie.

Porozumienia górnicze z 17 stycznia 2015 r. otworzyły drogę do przekształcenia sektora węglowego w rentowny i stabilny biznes. Przez ostatnie 9 miesięcy spółki wydobywcze przeprowadziły znaczące działania naprawcze i optymalizacyjne, przygotowując solidną bazę pod budowę silnych koncernów paliwowo-energetycznych, podkreślono w materiale.

"Podstawą polskiego systemu elektroenergetycznego jest i będzie przez kilkadziesiąt lat węgiel. Konsekwentny proces restrukturyzacji spółek z tego sektora i prowadzone w nich procesy naprawcze przynoszą wymierne efekty. Górnictwo staje się coraz bardziej rynkowe i konkurencyjne" - powiedział minister.

Pod koniec września Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu do 100% akcji Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia. Zgodnie z zamierzeniem rządu TF Silesia, które przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, ma stać się podstawą silnej grupy paliwowo-energetycznej. Polska Grupa Energetyczna (PGE)
i Energa wyraziły zainteresowanie budowaniem wspólnego przedsięwzięcia. Analizy w tej sprawie prowadzi także PGNiG Termika.

(ISBnews)

d3den4z

Podziel się opinią

Share
d3den4z
d3den4z