MSP nie wyklucza upublicznienia ZE PAK

11.03. Stalowa Wola (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że upubliczni Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, jeśli oferta Rafako nie będzie satysfakcjonująca -...

11.03. Stalowa Wola (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że upubliczni Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, jeśli oferta Rafako nie będzie satysfakcjonująca - poinformował dziennikarzy Jan Bury, wiceminister skarbu. Debiut mógłby wówczas nastąpić do końca tego roku.

"W ciągu najbliższych dwóch tygodni do miesiąca planujemy zakończyć analizy i albo zdecydujemy o sprzedaży oferentowi, którego oferta jest na stole, albo jeśli nie dojdzie to do skutku, rozważymy inny wariant. Myślimy o upublicznieniu firmy" - powiedział dziennikarzom Bury.

Dodał, że do upublicznienia dojdzie w przypadku, gdy oferowana cena nie będzie satysfakcjonująca dla ministra skarbu.

Bury powiedział, że na giełdę mógłby wejść sam PAK bez kopalni.

Obecnie z MSP zakup PAK-u negocjuje Rafako, którego głównymi akcjonariuszami są Elektrim i spółka powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem.

Na pytanie, czy MSP rozmawiało już z Solorzem-Żakiem na temat upublicznienia, Bury odpowiedział:

"Rozmawiamy z doradcami. Myślę, że byłaby to propozycja do zaakceptowania przez obie strony. Jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat".

Bury pytany o to kiedy ewentualnie mogłoby dojść do debiutu odpowiedział, że "jest szansa, że można to zrobić do końca roku".

MSP chce sprzedać 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem ZE PAK jest należący do Solorz-Żaka Elektrim, który ma ponad 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną.

W umo­wie pry­wa­ty­za­cyj­nej z 1999 roku Elek­trim za­gwa­ran­to­wał so­bie pra­wo pier­wo­ku­pu 50 proc. ak­cji ZE PAK i dwóch ko­palń. Według doniesień prasowych ist­nie­je spór co do te­go, czy Elektrim, który właśnie wyszedł z upadłości, na czas ne­go­cja­cji Skar­bu Państwa z Rafako zre­zy­gno­wał z przy­słu­gu­ją­cego mu prawa pierwokupu.(PAP)

pel/ jow/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)