Na losowaniu OFE korzystają najwięksi
Jedynie do 10 lipca osoby, które podjęły pracę, a jeszcze nie wybrały funduszu emerytalnego, mogą to uczynić samodzielnie.
08.07.2008 | aktual.: 08.07.2008 15:21
W losowaniu nie biorą udziału najwięksi
ZUS wysłał przypomnienie o obowiązku przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego aż do niemal 193 tysięcy młodych osób. Ci, którzy nie zdecydują się na zawarcie umowy z którymkolwiek z OFE, zostaną przydzieleni do jednego biorących udział w losowaniu. Tym razem są to: Polsat, AIG, Pekao i Generali. Fundusze, do których można trafić drogą losowania to podmioty o najlepszych wynikach, z pominięciem największych instytucji, posiadających udział w rynku przekraczający 10%.
Duże fundusze stają się jeszcze większe
Wysłanie zawiadomień przez ZUS mobilizuje ok. 65% osób do samodzielnego wyboru. Fundusze emerytalne walczą o nowych członków wydając gigantyczne środki na kampanie reklamowe. Znamienne jest to, że najwięcej na reklamę, która dla większości Polaków jest podstawowym źródłem informacji o OFE, przeznaczają największe fundusze wyłączone z losowania, czyli CU, ING i PZU. Grono najpotężniejszych reklamodawców na rynku OFE dopełnia AXA. Śmiało można postawić tezę, napływ nowych członków jest wielkością wprost proporcjonalną do zwiększonej obecności w mediach i przekazu reklamowego, a ponieważ to największe fundusze dysponują odpowiednimi środkami do wykorzystania na dotarcie z informacją do klienta, naturalnym jest, że umacniają one swoją pozycję liderów pod względem wartości aktywów.
Wielkość funduszu ma znaczenie
Aktywa są jednym z kluczowych czynników, które powinny być brane pod uwagę w wyborze OFE. Liczba członków funduszu i wielkość zarządzanych aktywów świadczą o pozycji na rynku oraz zaufaniu klientów do danej marki. Należy jednak mieć na uwadze, że fundusze o mniejszych aktywach są bardziej elastyczne i mogą szybciej zareagować na zmiany sytuacji na rynkach finansowych.
Z kolei większe fundusze mają możliwości realizacji projektów inwestycyjnych, które wymagają dużego zaangażowania kapitałowego. Fundusze, których aktywa wynoszą ponad 8 mld zł, pobierają niższą opłatę za zarządzanie, co zważywszy na to, że jest to opłata pobierana w skali miesiąca od całości zgromadzonych przez nas środków, ma niebagatelne znaczenie.
Sprawdź, czy OFE zasługują na zaufanie, jakim je darzysz
Niezależnie od tego, czy zaufanie, bezpieczeństwo i solidność to atrybuty funduszu, które przypisujemy danemu funduszowi na skutek informacji zaczerpniętych z przekazu reklamowego czy z niezależnych źródeł, zawsze warto sprawdzić, która z marek budzących największe zaufanie może pochwalić się również bardzo dobrymi wynikami inwestycyjnymi mierzonymi tzw. stopą zwrotu (w przypadku OFE jest to zmiana w czasie wartości jednostki rozrachunkowej) przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do funduszu. Mimo, że do losowania zostało już praktycznie kilka dni i część osób obawia się, że nie znajdzie czasu na spotkanie z przedstawicielem wybranego OFE, nie warto tylko z tego powodu rezygnować z zapisu. Na stronach internetowych poszczególnych funduszy istnieje bowiem możliwość zapisu online, funkcjonują również portale internetowe, które łączą funkcje przeglądania i zestawiania OFE z możliwością przystąpienia do funduszu online.
Igor Rusinowski,
prezes zarządu Prego Finance