Najdroższa krowa świata sprzedana za 4,2 mln dol. Tak wygląda
Viatina-19, krowa o śnieżnobiałym ubarwieniu, została sprzedana na aukcji za astronomiczną sumę 4,2 miliona dolarów. Jej waga przekracza 1100 kg, co jest dwa razy więcej niż przeciętna masa osobnika tej rasy - poinformowała agencja Associated Press we wtorek.
Ze względu na jej niebywałą wartość, Viatina-19 jest stale monitorowana przez kamery. Dodatkowo, jej bezpieczeństwo zapewnia uzbrojony strażnik. Krowa przyciąga wielu Brazylijczyków, którzy przybywają do jej obory, położonej na farmie w pobliżu miasta Uberaba w stanie Minas Gerais, na wschodzie kraju, aby z bliska zobaczyć to niezwykłe zwierzę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie
Viatina-19 - najdroższa krowa świata
Według informacji przekazanych przez Associated Press, cena, za którą sprzedano Viatinę-19, była trzykrotnie wyższa od ceny poprzedniej najdroższej krowy na świecie. Jest to wynikiem tego, że Viatina-19 bardzo szybko przybiera na masie mięśniowej, jest niezwykle płodna i przekazuje swoje cechy genetyczne potomstwu.
- Jest najbliższa doskonałości - powiedziała Lorrany Martins, weterynarka, która opiekuje się zwierzęciem. - Jest kompletną krową, posiada wszystkie cechy, które są poszukiwane przez hodowców - dodała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poznajcie Viatinę-19, najdroższą krowę świata
Viatina-19 jest przedstawicielem rasy Nelore, która jest hodowana dla mięsa. Ta krowa jest symbolem brazylijskich ambicji związanych z długotrwałą hodowlą czempionów. Czasami zdarza się, że ze względu na wysoką cenę, jedno zwierzę ma kilku właścicieli. Hodowcy pozyskują komórki jajowe lub nasienie od takich zwierząt, a następnie dokonują inseminacji zarodków do krów surogatek, mając nadzieję, że urodzą one kolejne pokolenie czempionów. Samo pobranie komórek jajowych od Viatiny-19 to koszt 250 tysięcy dolarów.
W Brazylii żyje ponad 250 mln krów
Naukowcy zajmujący się badaniami nad zmianami klimatu apelują o ograniczenie spożycia wołowiny. Jest to spowodowane tym, że produkcja wołowiny jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w globalnym rolnictwie. Dodatkowo, tworzenie nowych pastwisk prowadzi do coraz większego wylesiania Amazonii. Zgodnie z danymi amerykańskiego ministerstwa rolnictwa, w Brazylii żyje ponad 230 milionów krów.
Mimo to, hodowla bydła jest głównym motorem rozwoju gospodarczego Brazylii. Rząd kraju stara się zdobyć nowe rynki zbytu, w tym japoński. Brazylia jest obecnie największym eksporterem wołowiny na świecie.