Nie igraj ze zwolnieniem

Do lekarza udajemy się zwykle po fachową poradę medyczną i zwolnienie lekarskie

Nie igraj ze zwolnieniem
Źródło zdjęć: © ˆ Syda Productions - Fotolia.com

Do lekarza udajemy się zwykle po fachową poradę medyczną i zwolnienie lekarskie. Jednak ten nie zawsze musi wystawić odpowiedni dokument potwierdzający naszą chorobę. Jeśli więc poinformujemy naszego pracodawcę, że jesteśmy chorzy i przebywamy u lekarza, a następnego dnia pojawimy się w pracy i nie dostarczymy zwolnienia lekarskiego za poprzedni dzień, możemy za to słono zapłacić. Adwokat Łukasz Berg, prowadzący kancelarię adwokacką w Gdańsku, odpowiada na pytanie, czy należy uznać to za naruszenie obowiązków pracowniczych?

- Jeśli jesteśmy chorzy i nie możemy w związku z tym stawić się w pracy, co powinniśmy zrobić?

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60 poz. 281) w przypadku zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Natomiast jeżeli przyczyna nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy.

- A jeśli nie mamy możliwości, by skontaktować się z szefem i poinformować go o chorobie?

- Niedotrzymanie terminu zawiadomienia pracodawcy, o którym mowa wyżej, może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

- W jaki sposób należy poinformować pracodawcę o nieobecności z powodu choroby?

- Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Co istotne, należy odróżnić czynność polegającą na zawiadomieniu pracodawcy o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, od samego dostarczenia zwolnienia lekarskiego czyli dowodu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy pracownika.

- Ile mamy czasu na dostarczenie zwolnienia?

- Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Termin ten liczyć należy od dnia następnego po dniu otrzymania zwolnienia przez ubezpieczonego.

- Jeśli nie zdążymy w tym terminie przynieść do firmy zwolnienia, czy coś nam grozi?

- Nieterminowe dostarczenie pracodawcy zwolnienia powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku z dnia 4 grudnia 1997 roku (I PKN 416/97), że pracownikowi, który usprawiedliwił nieobecność w pracy z opóźnieniem, nie można zasadnie zarzucić opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia. Nieusprawiedliwienie w terminie nieobecności w pracy i opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia stanowią odmienne rodzajowo naruszenia obowiązków pracowniczych.

- Jaką karę poniesiemy, jeśli nie stawimy się do pracy i nie przyniesiemy zwolnienia, bo na przykład lekarz nam go nie dał?

- Jeżeli pracownik nie stawi się do pracy i nie usprawiedliwi tej nieobecności w ogóle, to takie postępowanie pracownika można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Zgodnie z przepisem art. 52 Kodeksu pracy w takim przypadku pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia.

ml,MA,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (118)