Niższe stopy i indeksy
Środowa sesja na warszawskim parkiecie nie była przełomowa – rozpoczęła się powyżej wczorajszego zamknięcia, jednak z upływem czasu obserwowaliśmy opadanie indeksów. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Zdaniem Rady niższe stopy procentowe mają pobudzić gospodarkę i zwiększyć konsumpcję wewnętrzną między innymi poprzez tańszy kredyt. Szeroki WIG stracił na wartości 1,13 proc. Najlepiej zachowywały się dzisiaj spółki z branży telekomunikacyjnej i budowlanej, relatywnie słabo – branża paliwowa i informatyczna.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje Pekao SA. Obrót na walorach banku wyniósł 216 mln zł, podczas kilku dni obserwujemy wzrost zainteresowania walorami banku, któremu towarzyszył także wzrost ceny. Wśród dużych spółek to jedyny blue chip, który zyskiwał na wartości. W gronie mocno przecenianych walorów znalazły się Boryszew (-5,45 proc.), Lotos (-5,32 proc.), PGNiG (-3,51 proc.) oraz Asseco Poland (-2,98 proc.). Informatycznej spółce z Rzeszowa grozi 5,3 mln zł kary za opóźnienia przy wdrażaniu projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. W ramach konsorcjum Asseco odpowiada za wdrożenie systemu pobierania opłat w autobusach i tramwajach zarządzanych przez KZK GOP.
Wśród liderów na szerokim rynku znalazły się spółki IDM (+6,67 proc.) i Netia (3,09 proc.). Przecenę kontynuuje natomiast Alior (-1,02 proc.) Wellington Management Company zmniejszył zaangażowanie w Alior Banku do 4,94 proc.
Dzisiejsza sesja przybliża nas do bardzo istotnego poziomu 2450 punktów – patrząc pod kątem analizy technicznej – dla indeksu największych spółek WIG20. Linia ta stanowi poziom wsparcia dla długoterminowego trendu wzrostowego zapoczątkowanego w maju ubiegłego roku. Przełamanie tego poziomu mogłoby skutkować zejściem kluczowego barometru największych spółek do poziomu 2300 pkt. Moim zdaniem prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niewielkie. Spółek zyskujących na wartości było 27 proc. przy 54 proc. spadających. W ostatnim tygodniu na warszawskim parkiecie wyraźną przewagę zyskały niedźwiedzie. Spadające ceny akcji powinny jednak uaktywnić stronę popytową na warszawskim parkiecie. Niższe stopy procentowe powinny przyciągnąć nowy kapitał na warszawski parkiet. Uważam, że jesze w lutym możliwy jest powrót do poziomów z początku stycznia tego roku na głównych indeksach giełdowych.
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |