Nowe uprawnienie policjantów

Policjanci nie będą mogli kontrolować paliwa w zbiornikach i asystować w przymusowym wykwaterowaniu - zakłada nowy projekt.

Zdjęcie z policjantów obowiązku kontroli paliwa w zbiornikach pojazdów czy asystowania przedstawicielom Wojskowej Agencji Mieszkaniowej przy przymusowym wykwaterowaniu zakłada m.in. projekt ustawy, którym dziś zajęły się sejmowe komisje.

Projekt zgłoszony przez komisję "Przyjazne Państwo" zmienia lub skreśla z kilku ustaw kilkadziesiąt przepisów normujących funkcjonowanie służb nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych.

"Celem projektu ustawy jest uregulowanie szeregu kwestii dot. (...) w szczególności policji, będących wynikiem wad, luk prawnych lub innych niedoskonałości obowiązujących przepisów wynikłych na tle ich stosowania" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Proponowane zmiany mają na celu zwolnienie policji z obowiązku zbierania informacji na temat kandydatów na stanowiska w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości - poinformowała Hanna Zdanowska (PO), przedstawiająca projekt.

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka powołano podkomisję, która będzie pracowała nad szczegółowymi regulacjami.

Zniesiony ma zostać obowiązek kontroli przez policjantów paliwa w zbiornikach pojazdów Według projektu zniesiony ma zostać obowiązek kontroli przez policjantów paliwa w zbiornikach pojazdów. Jak wyjaśniła Zdanowska, obecnie zajmują się tym inne wyspecjalizowane służby.

Zniesiony ma zostać również obowiązek, jaki przepisy nakładają na policjantów co do asystowania przedstawicielom Wojskowej Agencji Mieszkaniowej m.in. przy przymusowym wykwaterowaniu. Mają się tym zajmować jedynie funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

Komisja chce także uchylić przepisy nakładające na policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej obowiązek udzielania pomocy Służbie Celnej w zatrzymaniu m.in. samochodów poza drogami publicznymi.

Komisja proponuje rezygnację z egzekwowania obowiązku meldunkowego funkcjonariuszy meldujących się tymczasowo w związku z długotrwałym szkoleniem. Proponujemy również zniesienie zobowiązania policji do kontroli osób podlegających zameldowaniu lub wymeldowaniu się - podkreśliła Zdanowska.

Inna zmiana dotyczy policyjnych izb dziecka. Obecnie ich tworzenie podlega ministrowi spraw wewnętrznych. Komisja proponuje przekazanie tych kompetencji komendantom wojewódzkim (i stołecznemu) policji.

Komisja zaproponowała także zniesienie obowiązku opiniowania przez policję kandydatur na stanowiska w prokuraturach, aplikantów i asesorów komorniczych oraz osób ubiegających się o staż urzędniczy w sądzie lub prokuraturze. "Proponowane zmiany mają jedynie charakter proceduralny oraz zapobiegają ingerencji organów policji w informowanie o życiu prywatnym tych kandydatów" - powiedziała Zdanowska.

Projekt zakłada też zmianę istniejącej struktury policji. "W miastach będących jednocześnie powiatami grodzkimi oraz siedzibami powiatów ziemskich istnieje obowiązek tworzenia dwóch komend policji. W takim wypadku proponujemy utworzenie jednej komendy, co powinno zmniejszyć koszty działania policji" - mówiła Zdanowska.

Kolejna zmiana dotyczy powoływania członków korpusu służby cywilnej na stanowiska zastępców komendantów wojewódzkich (i stołecznego) policji odpowiedzialnych za logistykę. Ma być fakultatywne a nie - jak w tej chwili - obligatoryjne.

Projekt zakłada także zmianę prawa łowieckiego. Posłowie chcą znieść obowiązek wydawania opinii przez komendantów wojewódzkich policji co do kandydatów i strażników państwowej straż łowieckiej.

"Stanowisko rządu w tej sprawie jest generalnie pozytywne" - powiedział obecny na posiedzeniu komisji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Antoni Podolski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)